24.8 C
Skopje
31.7.2021 - 10:30

Ознака: трансплантација

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе...

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22 години и има сериозно...

Докторите ѝ се поклонија на девојката чие срце спаси друг млад...

На Клиниката за кардиохирургија ноќеска беше извршена втората трансплантација на срце во Македонија. Станува збор за 27-годишно момче кое доби срце од почината млада...

Прва трансплантација на ткиво од бели дробови кај поранешен ковид-пациент

Лекари во Јапонија денеска објавија дека успешно ја извршиле првата трансплантација на ткиво на белите дробови од жив донатор, на пациент кој имал сериозно...

Историска трансплантација му даде „втора шанса за живот“ на млад Американец

Лекарите во Њујорк ја извршиле првата успешна трансплантација на лице и на двете раце, на дваесет и двегодишно момче кое се здобило со тешки...

Филипче: Трансплантацијата е зрак на надеж

Министерот за здравство, Венко Филипче, вчера учествуваше на панел-дискусија на тема „Органодарителство – состојба и предизвици“, во организација на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска....

На Клиниката за урологија двајца пациенти добија бубрег од починат донор

На Клиниката за урологија докторите вршат пресадување на два бубрега од 46-годишен пациент кај кого вчера била потврдена мозочна смрт, информираат од Министерството за...

Извршена трансплантација на хематопоетски матични клетки од несроден донор кај пациент...

Универзитетската Клиника за хематологија првпат досега изврши трансплантација на хематопоетски матични клетки од несроден донор кај пациент на 68-годишна возраст, со дијагноза акутна миелобластна...

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од ковид-19

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна...

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше трансплантирано срце. - Утрово го...

На Клиниката за кардиохирургија направена првата трансплантација на срце од починат...

На државната Клиника за кардиохирургија синоќа беше изведена првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Од Министерството за здравство информираат дека оперативниот...