24.8 C
Skopje
24.6.2021 - 0:03

Ознака: трансплантација

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Министерството за здравство информира дека во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од починат донор. Двајца пациенти на...

Успешно извршена уште една трансплантација на срце во Македонија

Успешно е извршена уште една трансплантација на срце во Македонија, четврта од минатиот мај. – Рано утрово срцето на 44-годишната пациентка чие семејство несебично ги...

Подготовки за четврта трансплатација на срце во земјава

Во тек се подготовките за четврта трансплатација на срце, објави министерот за здравство Венко Филипче. - Започнуваме подготовки за четврта трансплатација на срце. Тимот спремен...

Мајка на 10-месечно бебе е жената-донор која спаси три човечки животи

Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи информираше дека остварил средба со семејството на починатата жена чии срце и бубрези беа донирани. - Утрово...

Двајцата пациенти на кои им беа трансплантирани бубрези се во добра...

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро, соопшти Министерството за здравство. Трансплантацијата беше извршена кај 44-годишен маж...

Жената што доби ново срце имала вродена срцева маана

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово на Клиниката за кардиохирургија е извршена третата трансплантација на срце во историјата на нашата држава. - Операцијата...

Сакавме да помогнеме бидејќи така ќе живее и нашата сестра

Хуман гест на семејството Белчовски Единствена утеха за семејството Белчовски од беровското село Русиново е што животот на починатата Верица Белчовска (20) на некој начин...

Направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Првпат во македонското здравство На Клиниката за ортопедски болести рано утрово првпат во историјата на македонското здравство беше направена експлантација на коски и коскени ткива...

МЗ: Успешно се спроведува трансплантацијата на бубрези на УК за урологија

Дваесет и седумгодишен пациент на дијализа добри бубрег од почината донорка. Претпладнево успешно заврши првата трансплантација на бубрезите кои вчера доцна во ноќта беа...

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе...

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22 години и има сериозно...