Ознака: Трамп

Трамп: Претресот на ФБИ во канцеларијата на Коен беше срамна акција

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека претресот што ФБИ го изврши во канцеларијата на неговиот личен адвокат Мајкл Коен бил срамна акција и воопшто...

Трамп уверен дека САД и Кина нема да влезат во трговска...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази увереност дека Кина ќе ги отстрани трговските бариери и ќе биде постигнат договор меѓу двете земји, за да...

Трамп ќе биде виновен ако Иран влезе во нуклеарната трка

Ако Вашингтон се откаже од нуклеарниот договор со Техеран, само ќе им даде изговор на најтврдокорните елити дека Иран треба што побрзо да развие...

Вашингтон Пост: Трамп под истрага, но без обвинение

Американскиот претседател Доналд Трамп е под истрага на тимот на специјалниот обвинител Роберт Милер, но против него засега не се планира никакво обвинение, објави...

Кина одговори со контрамерки на тарифите на Трамп

Кина воведе нови повисоки тарифи за над сто американски производи, вклучувајќи ги и свинското месо и виното, како одговор на одлуката на американскиот претседател...

Кина му возврати на Трамп, воведе царини за американски производи

Кина денеска објави против мерки за увоз на американски производи наметнувајќи царини во висина до 25 отсто на 128 одредени производи, како одговор на...

Трамп: Подготвен сум да сведочам во истрагата за руското мешање

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска одново ја потврди својата подготвеност да сведочи пред специјалниот обвинител Роберт Малер, во врска со истрагата за руското мешање...

Главниот адвокат на Трамп поднесе оставка

Главниот адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп во истрагата за руското мешање во претседателските избори во САД во 2016 година, Џон Дауд, поднесе оставка,...