11.3 C
Skopje
25.10.2020 - 20:22

Ознака: Трамп

„Синиот воз“ на Трамп

Во политичкиот жаргон возот се користи за сликовито прикажување на состојба од која нема излез. Двајцата балкански лидери ги напишаа на бел лист хартија...

И ласицата е мала, ама се бори со волци

Зошто домашните политичари немаат еднакво високи рејтинзи на популарност како светските лидери? Каде е и во што е грешката на македонските политичари, односно што...

Што е точно, а што не во говорот на Трамп

Првичната проверка на познатата телевизија Ен-би-си покажува дека шефот на Белата куќа во својот обраќање пред Конгресот отворено ги мешал фактите со лагите Познатата американската...

Арапската лига го отфрли мировниот план на Трамп

Арапска лига соопшти дека го отфрла решението за израелско-палестинскиот конфликт, претставено претходно минатата недела од американскиот претседател Доналд Трамп, оценувајќи дека е „неправедно“ кон...

Поделени реакции за планот на Трамп за Блискиот Исток

Обединетите нации соопштија дека остануваат посветени на решението за две држави, засновано врз границите што постоеја пред војната во 1967 година, кога Израел ги...

Трамп го одби иранскиот предлог за преговори

Реакцијата на американскиот претседател следува по изјавата на шефот на иранската дипломатија Џавид Зариф, кој истакна дека Иран е подготвен на преговори за неговата...

Сенатори спијат и си играат на судењето за импичмент на Трамп

Американските сенатори се обвинети дека спијат, решаваат крстозбори, играат игри, вртат спинери и дека на други начини ги прекршуваат правила за време на судењето...

Сенатот ги усвои правилата за импичментот на Трамп

Американскиот Сенат, по 13-часовна расправа, ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп, вклучувајќи го и одложувањето на дебатата...

Почнува распитот за импичмент на Трамп

Американскиот Сенат денеска ќе почне со распитот на претседателот Доналд Трамп, поради неговото барање до властите во Украина да интервенираат во претседателската трка во...

Во Сенатот почнува процесот за импичмент на Трамп

Американскиот Сенат вчера требаше да го почне судењето за импичмент на претседателот Доналд Трамп, кој е обвинет за злоупотреба на функцијата и попречување на...