Ознака: Трамп

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи...

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум...

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во вредност од осум милијарди...

Трамп му понуди помош на Путин против пожарите во Сибир

Американскиот претседател Доналд Трамп му понудил помош на рускиот претседател Владимир Путин во борбата против големите шумски пожари во Сибир. Како што наведува Кремљ, Трамп...

Трамп ја одблокира продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето на резолуциите на Конгресот, со кои се планира да се блокира продажбата на оружје на Саудиска Арабија и...

Наредната фаза од трговската војна на Трамп против Кина

Ју Јонгдинг   Кина останува посветена на својот 40-годишен процес на реформи и отворање. Но за остварувањето на оваа посветеност, кинеските лидери ќе мора да најдат...

Трамп: Џонсон ќе биде одличен премиер

Претседателот на САД, Доналд Трамп, му го честита на Борис Џонсон изборот за нов премиер на Велика Британија. - Му честитам на Борис Џонсон за...

Конгресот го отфрли барањето за импичмент на Трамп

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го отфрли предлогот за започнување процедура за импичмент на претседателот на САД, Доналд Трамп, поради неговите навреди кон четири...

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четирите конгресменки. Но неговите пораки на Твитер во...

Избегнувањето на последиците е најсилно политичко оружје на Трамп

Најшокантно во врска со расистичките коментари упатени од американскиот претседател Доналд Трамп кон членките на Демократската партија, познати како „дружината“, е што забелешките не...

Трамп го навлече на себе гневот на „дружината“

Американскиот претседател Доналд Трамп со расистички коментари синоќа ја нападна „дружината“, наведувајќи дека четворица прогресивни демократи кои влегоа во судир со партиските лидери „треба...