10.3 C
Skopje
13.12.2019 - 15:19

Ознака: Трамп

Усвоен закон против намерите на Трамп за повлекување на САД од...

Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат го усвои законот со кој на претседателот Доналд Трамп ќе му се забрани да ги повлече САД...

Трамп ја предупреди Русија да не се меша во изборите во...

Во текот на средбта со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, американскиот претседател Доналд Трамп ја предупреди Москва да не се обидува да се...

Претставничкиот дом на САД обелодени формални обвиненија против Трамп

Судскиот комитет на Претставничкиот дом на САД обелодени формални обвиненија против американскиот претседател Доналд Трамп, што претставува клучен потег во процесот на импичмент против...

„Неправедното“ сослушување за импичмент ќе помине без Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговите адвокати нема да присуствуваат на сослушувањето за импичмент кое ќе се одржи задутре во Конгресот, бидејќи, како што...

Трамп ќе се сретне со Макрон и Меркел на НАТО самитот...

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ќе се сретне со францускиот колега Емануел Макрон и германската канцеларка, Ангела Меркел, на маргините на самитот на НАТО во...

Трамп го разгневи Пекинг со законот за Хонгконг

Усвојувањето на Законот за поддршка на продемократските демонстранти во Хонгконг претставува дополнителна ескалација на тензиите помеѓу САД и Кина, чии односи драматично се влошија...

Трамп и Ердоган не ги надминаа главните разлики меѓу сојузниците

Спорот околу конкурентните противвоздушни системи е главна причина за тензиите помеѓу двете земји. Турција исто така се најде на критики од американскиот Конгрес поради...

Во Конгресот започна јавно сослушување за отповикување на Трамп

Во Претставничкиот дом на американскиот конгрес започна јавното сведочење во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Сведочат највисокиот дипломатски претставник на САД во...

Случајот на исчезнатиот агент го принуди Трамп да побара помош од...

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера преку Твитер побара од Иран да го врати во САД поранешниот агент на Федерално истражно биро (ФБИ), Роберт Левинсон,...

Трамп најави транскрипт од вториот разговор со Зеленски

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека Белата куќа ќе обелодени транскрипт од вториот разговор со претседателот на Украина, Владимир Зеленски. Тој истакна дека документот...