Ознака: траект

Се запали траект во Грција, евакуирани 600 луѓе

Пожар изби на траект во пристаништето Игуменица, во северозападниот дел од Грција, пришто беа евакуирани околу 600 лица. Како што извести агенцијата „АНА“, на траектот...

Траектот со 250 патници по 41 час на отворено море пристигна...

Траектот со 250 патници и 92 члена на екипажот кој 41 час беше заглавен на отворено море поради дефект на моторите попладнево, со помош...

Во Бразил траект урна мост, се трага по настрадани

Во сојузната бразилска држава Пара, во северниот дел на земјата, траект удрил во мост, по што дел од мостот, околу 200 метри, се срушил...

Најмалку 55 загинати при потонување на траект во Ирак

Најмалку 55 лица загинаа при потонување на претоварен траект во реката Тигар во близина на ирачкиот град Мосул, соопштија полициските и медицинските служби на...

Експлодира траект на Балтикот, стотици патници заробени на море

Силна експлозија се случи денеска на еден траект на Балтичкото Море, по што избувнал пожар. Како што јавува РТ, на траектот се наоѓаат околу...

Потона траект во Индонезија – 24 жртви, а по 41 лице...

Најмалку 24 луѓе загинаа во близина на брегот на индонезискиот остров Сулавези при вчерашното потонување на траект. Спасувачките екипи пронашле 74 преживеани, а за уште...

Речиси 180 исчезнати при потонувањето на траектот во Индонезија

Најмалку 178 лица се водат како исчезнати откако траектот што превезуваше патници потона во езеро на индонезискиот остров Суматра, што е многу поголем биланс...

Потона траект во Индонезија, голем број исчезнати

Траект, на кој се наоѓале најмалку 80 луѓе, потона синоќа во езерото Тоба, популарна туристичка дестинација во северниот дел на иноднезискиот остров Суматра. Потврдено е...

Најмалку 40 исчезнати при превртување на траект во Индија

Најмалку 40 лица се водат како исчезнати, откако траектот со кој патувале се превртил во реката Годавари во југозападниот дел на Индија. Локалната полиција соопшти...