20.5 C
Skopje
25.8.2019 - 4:59

Ознака: традиција

Бела чума, црна иднина

Сите примери само покажуваат дека младите од Македонија заминуваат и поради нефункционалната држава, поради нефункционалниот систем, лошиот здравствен и образовен систем, неодговорноста на институциите,...

Прогонувани од демоните на минатото

Од една страна, регионалниот филм е своевидна егзотика за пошироката европска и светска публика, но од друга, темите со кои се занимава укажуваат на...

Песната „Извор“ на Авелина повикува на будење на македонската жена

Видеозаписот на песната „Извор“ на Сара Александровска, која е позната под уметничкото име Авелина, што пред неколку дена беше објавен на Јутуб, внесува свежина...

На матурската парада традиционално се танцуваше квадрил

На плоштадот „Македонија“ на манифестацијата „Матурска парада 2019“, матурантите и годинава традиционално на звуците на Штраус го одиграа танцот квадрил. Учествуваа околу 1.000 матуранти...

Многувековната традиција „Велигденски кули“ и годинава одржана во Македонски Брод

Многувековната традиција на културно-туристичката манифестација „Велигденски кули“, пред голем број гости се одржа и годинава во Македонски Брод, на која покрај локалните жители, присуствуваа...

Традиционална крводарителска акција во „Ремедика“

Вработените во првата приватна општа болница, преку чинот на дарување крв, ја покажаа својата хуманост на дело Традиционално, и оваа година, во пресрет на Светскиот...

Фестивал кој се прославува на замрзнато езеро во Монголија

Еднаш годишно, луѓето од различни покраини на Монголија се собираат на езерото Ховсгол за да ја прослават нивната конекција со природата. Земјата на бесконечното сино...

Холокаустот е европска традиција

Воопшто не се наивни изјавите на министерот Димитров и на портпаролот Бошњаковски за различниот јазик на Македонците во Грција со овој нашиов. Звучи идиотски...

Подари мартинка, израдувај дете!

Прославувањето на 1 Март со мартинки во Кавадарци има долга традиција, а детската градинка „Рада Поцева“, на голема радост на многу генерации, го одбележува...

На 14 февруари во мојот роден крај традиција е стара, секој...

На конкурсот пристигнале 68 песни од 53 автори, од кои дури 44 на ученици во основните училишта Поетскиот клуб „Тиквешки цветови“, во соработка со домот...