17.8 C
Skopje
18.6.2021 - 8:10

Ознака: трагедија

Трагедија во кумановско Романовце

Три деца загинаа, а седум лица добиле изгореници при експлозија на плинска боца Три деца на возраст од осум, девет и десет години настрадаа во...

Mарш во спомен на жртвите во трагедијата кај Ласкарци

Гостивар Гостивараци не ги забораваат шеснаесеттемина сограѓани, кои ги загубија животите во страшната автобуска несреќа во автобусот на „Дурмо-турс“ од Гостивар, кој на 13 февруари...

Трагедијата во Грција меѓу најужасните во историјата на човештвото

Како е извршен геноцидот врз Евреите во Солун (1) Солун, „градот мајка на Израел“ или „Ерусалим на Балканот“, како што го нарекувале Евреите, пролетта 1943...

Два града обединети во трагедија карактеристична само за Америка

Во помалку од 24 часа овој викенд, два града на раздалеченост од безмалку 2.500 километри се обединија во трагедија која е карактеристична само за...

Ливерпул одбележува 30 години од трагедијата на „Хилсборо“

На 15 април 1989 година на стадионот „Хилсборо“ во Шефилд, загинаа 96 деца, жени и мажи, навивачи на Ливерпул во најголемата несреќа во спортската...

Кој го испишува сценариото за претставата „македонска политика“?

Комедија, трагедија или трагикомедија на домашната политичка сцена Професорот Љубомир Цуцуловски тврди дека од независноста на земјава, па досега политичарите си играат и глумат држава...

Холокаустот е европска традиција

Воопшто не се наивни изјавите на министерот Димитров и на портпаролот Бошњаковски за различниот јазик на Македонците во Грција со овој нашиов. Звучи идиотски...

Државниот врв повика на сплотеност во трагедијата

Пред зградата на општината Гостивар од вчераутро знамињата се наоѓаат на половина јарбол во знак на жалост и почит за 14-те загинати во стравотната...

Македонска (крвава) свадба

Војдан Чернодрински, своето најпознато драмско дело од жанрот трагедија, „Македонска крвава свадба“, го објавил во 1900 година во Софија. Приказната е инспирирана од краток...

Расте билансот на жртви во Џенова, се бара виновникот за трагедијата

И додека и натаму траат спасувачките напори, италијанската јавност бара одговорност за уривањето на мостот „Моранди“, а некои од министрите го вперија прстот кон...