Ознака: Тоше Проески

Родното Крушево ќе го одбележи роденденот на Тоше Проески

Родното Крушево се подготвува за одбележување на роденденот на Тоше Проески, нашата најголема музичка ѕвезда, со пригодна програма што ќе се одржи во спомен-куќата...

Тоше ги спои Наташа од Русија и Драган од Крушево

Нашата прва средба се случи на 9 мај минатата година и од тоj ден со Драган сме неразделни, затоа што веднаш и двајцата почувствувавме...

Тоше Проески ќе добие улица во Србија

Тоше Проески ќе добие улица со неговото име во село Јабука кај Панчево. Оваа иницијатива ја предложија жителите на селото Јабука, во кое населението е...

Спасен манастирот на Тоше Проески

Според последните информации, пожарот каj манастирот „Св. Преображение“, попознат како Манастирот на Тоше, во близина на Крушево веќе е локализиран, но уште извесно време,...

Маратонците што трчаа во чест на Тоше ќе бидат пречекани со...

Ве покануваме сите масовно да излеземе на крушевските улици во 11.30 часот да ги пречекаме маратонците и да продолжиме заеднички да го чуваме споменот...

Дванаесет години од смртта на Тоше Проески

Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески. Дванаесет години откако на 16 октомври 2007 година нашата најголема музичка ѕвезда во сообраќајна несреќа...

Телевизиска емисија и трибјут-концерт за Тоше Проески

За обожавателите на Тоше Проески во регионот, 5 октомври е важен ден, бидејќи на овој датум пред 12 години нашата најголема музичка ѕвезда го...

Четворица кавадарчани вторпат ја организираа акцијата „Од срце за Тоше“

Четворица кавадарчани повторно поминаа 1.050 километри со велосипеди во чест на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески. Драган Јованов, Тони Стефанов, Марјан Хаџи Мустафов, Ѓоке Белевски,...

Промовирана аудиокнигата „Ова не е крај“ посветена на Тоше Проески

Националниот сојуз на слепите денеска ја промовираше аудиокнигата „Ова не е крај“ посветена на Тоше Проески, како и звучното месечно списание „Панорама“, кое е...

Ролер ски-куп „Тоше Проески“ во Крушево

По успешното издание на фестивалот на отворено „Крушево низ корија - петта епизода“, со вечерни забави и две велосипедски тури, кој се одржа минатиот...