4 C
Skopje
22.2.2019 - 11:53

Ознака: Тортура

Судот го одби барањето на Мијалков да биде ослободен од гонење...

Судот на денешното рочиште за „Тортура“ го одби барањето на одбраната на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков да биде...

„Тортура“ ќе продолжи со гледање на видео-снимки

Случајот „Тортура” на СЈО за начинот на лишување од слобода на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски...

На „Тортура“ се прегледуваат снимки од апсењето на Бошкоски

Со прегледување видео материјали од камери на МВР денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува случајот „Тортура” на СЈО за начинот на лишување од...

„Тортура“ на СЈО продолжува на 1 ноември

На 1 ноември продолжува рочиштето за предметот „Тортура“ на СЈО со презентација на преостанатите видео материјали од камерите на МВР. По паузата денеска беа пуштени...

Бошкоски од судот побара адвокатите да му поставуваат нормални прашања

По паузата судското рочиште за „Тортура“ продолжи со вкрстено испрашување на оштетениот Љубе Бошкоски од страна на адвокатите на обвинетите. Адвокатот Љупчо Шврговски го праша...

Бошкоски: Апсењето кај Воденица е настан што сакам да го заборавам

Мене ми е многу жал што се случи таков настан, настан што сакам да го избришам од мојата меморија, но еве со денешново судење...

Продолжува судењето за „Тортура“, денеска сведочи Бошкоски

Со сведочење на Љубе Бошкоски денеска во Кривичниот суд треба да продолжи рочиштето за предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство во кое се обвинети...

На 3 септември Бошкоски ќе сведочи за „Тортура“ на СЈО

Со сведочење на Љубе Бошкоски на 3 септември ќе продолжи рочиштето за предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство во кое се обвинети поранешниот директор...

Нови рочишта за „Тортура“, „Тарифа“, „Тревник“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“, „Тарифа“, „Тревник“ и „Насилство во општина Центар“. Минатото рочиште за...

Поради болест на обвинетиот Филип Атанасов одложено судењето „Тортура“

Судењето за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“ е одложено за 9 јули поради неприсуство на обвинетиот Филип Атанасов. Неговиот адвокат Љупчо Шврговски достави писмена...