Ознака: Тортура

Одложено судењето за случајот „Тортура“

Кривичниот суд во Скопје информира дека главната расправа за предметот „Тортура“ ќе се одложи до март. Според судот, нема да се одржи ниту денешната...

Европскиот комитет за спречување на тортура со критики кон Грција

Европскиот комитет за спречување на тортура при Советот на Европа ги критикуваше условите за сместување на мигрантите во некои центри за притвор во Грција. Тие...

Отсуството на судијката Ристеска го одложи судењето за „Тортура“

Денешното рочиште за случајот „Тортура" каде првообвинет е поранешниот директорот на УБК, Сашо Мијалков, како и припадници на поранешната полициска единица Алфа, беше одложено...

Иран обвинет за тортура на стотици луѓе по протестите во 2019...

„Амнести интернешнел“ во средата ги обвини иранските безбедносни сили за примена на тортура за извлекување признанија, тврдејќи дека стотици луѓе биле затворени во огромната...

Бутина: Престојот во затворот во САД беше тортура

Русинката Марија Бутина која неодамна беше пуштена од американски затвор во кој помина 18 месеци откако беше осудена за шпионажа, го опиша искуството како...

„Тортура“ почнува од почеток по година и осум месеци од првото...

Поради смена на поротник и поради истек на 90 дена, судењето за предметот „Тортура“ на СЈО почна од почеток. Судијката Александра Ристеска рече дека поротникот...

Судењето за „Тортура“ почнува од почеток

Судењето за предметот „Тортура“ се одложи поради болест на судијката Александра Ристеска, соопшти на денешното рочиште нејзината колешка Ленка Давиткова. Но, на прашање на...

ОН отвора истрага за убиства и тортура во Венецуела

Советот за човекови права на Обединетите нации во петокот се согласи да формира меѓународна мисија за пронаоѓање факти за пријавена тортура и илјадници погубувања...

Иво Котевски нема да сведочи за апсењето на Бошкоски

Поранешниот портпарол на МВР, Иво Котевски, не се појави на денешното рочиште за случајот „Тортура“ за апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе...

Камчев: Не е срамота да се разговара за криминал

Бизнисменот Орце Камчев во денешното сведочење за случајот „Тортура“ во врска со разговорот за апсењето на Љубе Бошкоски, меѓу него и новинарката Оливера Трајковска,...