Ознака: Торонто

„Исламска држава“ соопшти дека убиецот од Торонто е нејзин војник

„Исламска држава“ презеде одговорност за нападот во Торонто, во кој загинаа две лица, а 13 беа повредени, јави агенцијата на групата АМАК. - Напаѓачот беше...

Убиецот од Торонто бил ментално болен

Полицијата во Торонто го објави името на напаѓачот кој во неделата, пукајќи во ресторани и кафулиња, уби 10-годишно девојче и 18-годишна девојка, а рани...

Пукање во Торонто, еден убиен, 14 ранети

Едно лице е убиено, а 14 се ранети во оружен инцидент во Торонто, при што и напаѓачот бил застрелан, објави полицијата по инцидентот што...

Напаѓачот од Торонто бил повлечен и мирен програмер

Канадската полиција го идентификува напаѓачот, кој со комбе уби десет лица и рани најмалку 15 луѓе во предградие на Торонто. Станува збор за Алек...

Притвор за убиецот од Торонто, обвинет е за десет убиства

Суд во Торонто денеска одреди притвор за 25-годишниот Алек Минасијан, кој со комби удри во група пешаци, усмртувајќи 10 лица. Тој се товари по...

Трудо се огласи по нападот во Торонто

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека канадските власти не гледаат елементи за загрозување на националната безбедност во нападот врз пешаци во Торонто. Според него,...

Најверојатно нападот во Торонто е терористички акт

Истражувачите кои го испитуваат нападот со комбе во канадскиот град Торонто, при што вчера загинаа девет лица, претпоставуваат дека мотивот на напаѓачот е тероризам,...

Десетина повредени кога комби удри во група пешаци во Торонто

Најмалку осум лица се повредени денеска, кога бело комби удри во група пешаци во Торонто, соопшти полицијата. Очевидци тврдат дека на улицата каде се...

Годишно собрание на Канадско-македонското – историско друштво од Торонто

  На 22 април 2018 година, Канадско-македонското историско друш­т­во од Торонто одржа Годишно собрание на кое се расправаше за сегашноста и иднината на оваа значајна...

Потенцијалните домаќини на „скенер“

Официјалните лица на ФИФА беа во Атланта, Торонто, Њујорк и во Њу Џерси, а идната недела треба да одат и во Мароко, како дел...