Ознака: Торонто

Копенхаген и Торонто се најбезбедни градови за живот

„Економист интелиџенс јунит“ (ЕИУ), истражувачката и аналитичка дивизија од групацијата на „Економист“, го објави својот индекс на безбедни градови за 2021 година, со тоа...

Филмскиот фестивал во Торонто на отворено и без црвен тепих

Филмскиот фестивал во Торонто (од 10 до 19 септември) ќе се одржи на отворено, со дигитални проекции, драјв-ин и само две кино-сали, како и...

Давор Јордановски во Торонто го промовира новиот албум

На канадската промоција на „Dix Nocturnes Pourpres“ присуствуваа и негови колеги музичари од САД, Романија и од Македонија Македонскиот музичар Давор Јордановски, кој веќе петнаесетина...

Првакот Торонто е 12-ти фаворит за титула во новата сезона?

Според листата по завршените тренинг-кампови на американскиот аналитичарски спортски сервис ЕСПН, најмногу шанси за шампионскиот прстен во НБА-лигата има Лос Анџелес клиперс До почетокот на...

Џеј Ло, Хенкс и имагинарниот Хитлер блеснаа во Торонто

Фестивалот во Торонто траеше десет дена, а веќе на големо се шушка за веројатните номинации за „оскар“ за две големи актерски величини. Најпрвин тука...

Титулата на Торонто донела пораст на потрошувачката и за 216 отсто

Освоената титула во кошаркарската НБА-лига на Торонто донесе неверојатно зголемена потрошувачка во повеќето канадски градови, а во Монтреал скок од дури 216 отсто (во...

Како беа поставени темелите на шампионскиот Торонто?

Претседателот за кошаркарски операции Масаи Уџири ги направи сите вистински потези во составувањето на тимот на Торонто за титулата во НБА-лигата Може да биде речиси...

Торонто првпат финалист во НБА-лигата

Со четвртата победа над Милвоки Бакс (100-96), во плејофот од Источната конференција, кошаркарите на Торонто Рапторс испишаа историја, пласирајќи се во големото финале на...

Ленард незаприлив, Торонто ќе се борат за НБА-титулата

Кошаркарите на Торонто Репторс ја освоија титулата во Источната конференција, во НБА лигата. Репторс финалната серија против Милвоки Бакс ја добија со 4-2. Шестиот...

Надал избори финале со Циципас на Мастерсот во Торонто

Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал ќе игра во финалето на турнирот од Серијата 1000 во Торонто, Канада. Шпанецот рано утрово го совлада рускиот тенисер...