-4.2 C
Skopje
17.1.2022 - 12:24

Ознака: торнадо

Десетици загинати по торнадата и поплавите во САД

Силни ветришта и тешки временски услови го погодија североисточниот дел на САД во текот на вчерашниот ден, еден ден откако повеќе торнада и невреме...

Торнадо во Далас остави неколку илјади домаќинства без струја

Повеќе од десет илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите на ветрот достигнале...

Дали Европа треба да стравува од торнада по непогодата во Луксембург?

Торнадо кое е не е вообичаено за регионот, доцна во петокот во југозападен Луксембург повреди 19 лица, од кои две сериозно. Торнадото ги погоди...

Премиерот на Луксембург вети помош за оштетените од торнадото

Премиерот на Луксембург, Гзавије Бател, вети финансиска помош за сите граѓани чиишто домови се оштетени од торнадото кое ја погоди земјата во петокот. - Подготвени...

Торнадо остави пустош во Луксембург

Најмалку 19 лица се повредени, од кои две потешко, во торнадо кое го погоди Луксембург. Торнадото го зафати југозападниот дел од Луксембург, каде се оштетени...

Oбјавeни снимки од смртоносното торнадо во Кина

Торнадо го погоди градот Каихуан во североисточниот дел на Кина, при што шест лица загинаа и 190 беа повредени, а оштетени се фабриките и...

Торнадо срамни со земја хотел во Оклахома

Торнадо синоќа во доцните часови го погоди Ел Рено во Оклахома, пренесе „Фокс Њуз“. Локалната телевизија јавува дека торнадото срамнило со земја цел хотел и...

Најмалку 23 лица загинаа при налет на торнадо во Алабама

Најмалку 23 лица загинаа, а повеќе се повредени во налетот на торнадо кој ја погоди американската сојузна држава Алабама. – Засега имаме податоци за загинати...

Поради торнадо, во Ајова, прогласена катастрофа

Гувернерот на американската држава Ајова Ким Рејнолдс прогласи катастрофа во четири области погодени од торнадо. Овој потег на гувернерот овозможува да се искористат државните ресурси...

Торнадо во Канзас, прогласена вонредна состојба

Во американската сојузна држава Канзас е прогласена вонредна состојба поради торнадото што го погоди градот Јурека, при што се повредени осум лица. Торнадото оштети едно...