Ознака: торнадо

Торнадо разнесе град во Германија, има и повредени

Силно торнадо синоќа го зафати германскиот град Кил, кој се наоѓа на брегот на Балтичкото Море. Торнадото предизвика значителна материјална штета, а седум лица се...

Торнадо го погоди италијанскиот остров Пантелерија

Најмалку две лица загинаа, а девет се повредени во торнадо што го погоди италијанскиот остров Пантелерија, сместен помеѓу сицилијанскиот и тунискиот брег. Силното торнадо превртувало...

Поглед врз пустошот што зад себе го остави торнадото во Чешка

Торнадото што синоќа опустоши седум села на југот од Чешка и однесе најмалку пет човечки животи, според премиерот Андреј Бабиш, уништило или срушило околу...

Торнадо однесе животи и остави пустош на југот на Чешка

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици синоќа погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна Моравска, уривајќи куќи до темел. Седум...

Десетици загинати по торнадата и поплавите во САД

Силни ветришта и тешки временски услови го погодија североисточниот дел на САД во текот на вчерашниот ден, еден ден откако повеќе торнада и невреме...

Торнадо во Далас остави неколку илјади домаќинства без струја

Повеќе од десет илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите на ветрот достигнале...

Дали Европа треба да стравува од торнада по непогодата во Луксембург?

Торнадо кое е не е вообичаено за регионот, доцна во петокот во југозападен Луксембург повреди 19 лица, од кои две сериозно. Торнадото ги погоди...

Премиерот на Луксембург вети помош за оштетените од торнадото

Премиерот на Луксембург, Гзавије Бател, вети финансиска помош за сите граѓани чиишто домови се оштетени од торнадото кое ја погоди земјата во петокот. - Подготвени...

Торнадо остави пустош во Луксембург

Најмалку 19 лица се повредени, од кои две потешко, во торнадо кое го погоди Луксембург. Торнадото го зафати југозападниот дел од Луксембург, каде се оштетени...

Oбјавeни снимки од смртоносното торнадо во Кина

Торнадо го погоди градот Каихуан во североисточниот дел на Кина, при што шест лица загинаа и 190 беа повредени, а оштетени се фабриките и...