Ознака: торнадо

Њу Орлеанс претрпе удар од силно торнадо додека уште се справува...

Спасувачките екипи ги пребараа урнатините во текот на ноќта во Њу Орлеанс, откако торнадо го погоди градот, при што загина најмалку едно лице, уништени...

Седум загинати, меѓу кои две деца, во торнадо во Ајова, САД

Седум лица загинаа, меѓу кои две деца, кога торнадо помина низ поголемиот дел на Ајова, оштетувајќи згради и соборувајќи дрвја и далноводи - соопштија...

Ново торнадо во САД, има и загинати

Во торнадо во САД загинаа најмалку шест лица. Гувернерот на Кентаки, сојузната американска држава која е погодена од торнадото, рече дека може да има...

Бајден во посета на Кентаки за увид на штетата од торнадата

Во текот на посетата, Бајден ќе изврши увид и ќе се запознае со тоа како оди санирањето на штетите од ударот на стихијата, за...

САД ја истражуваат поврзаноста на торнадата со климатските промени, справувајќи се...

Американскиот претседател Џо Бајден прогласи вонредна состојба во сојузните држави  погодени од торнадата и нареди парите од федералниот буџет да се пренасочат за да...

Американски затвореник побегнал по смртоносно торнадо

Затвореник што работел во фабрика за свеќи во Кентаки, за време на торнадото што погоди делови од САД, ги искористил околностите на овој катастрофален...

Торнадото нѐ промаши за влакно, не можете да бидете подготвени за...

Сведоштва од подрачјата погодени од торнада во САД Барем 50 регистрирани торнада погодија осум американски сојузни држави, вклучувајќи ги Арканзас, Илиноис, Индијана, Кентаки, Мисисипи, Мисури,...

(Видео) Силно торнадо го погоди Кентаки

Најмалку 50 луѓе загинаа откако разорно торнадо ја погоди американската сојузна држава Кентаки, изјави гувернерот, Енди Бешер. Веројатно ќе имаме повеќе од 50 мртви, изјави...

Торнадо разнесе град во Германија, има и повредени

Силно торнадо синоќа го зафати германскиот град Кил, кој се наоѓа на брегот на Балтичкото Море. Торнадото предизвика значителна материјална штета, а седум лица се...

Торнадо го погоди италијанскиот остров Пантелерија

Најмалку две лица загинаа, а девет се повредени во торнадо што го погоди италијанскиот остров Пантелерија, сместен помеѓу сицилијанскиот и тунискиот брег. Силното торнадо превртувало...