Ознака: топло време

Следи период на топло време, најтопло од четврток до недела

Времето претпладне сончево и топло, а попладне особено на исток, облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец....

Викендов топло време со температури до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за краткотрајна нестабилност со пороен...

Следи сончево и топло време со температури до 33 степени

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во крајните источни делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд,...

Метеоролозите предвидуваат топлотни бранови низ цела Европа

Летото веќе започна во некои делови на Европа минатиот викенд со температури кои се искачија до 30 степени целизусови. Велика Британија, Франција, Португалија и...

Невообичаено топлото време катастрофално за пчеларството

Високите температури, невообичаени за овој период од годината, негативно влијаат врз земјоделството. Површинскиот слој на почвата нема доволно влага, сеидбата е отежната, а слабо...

Јапонците планираат за ЛОИ 2020 да ги поместат часовниците нанапред

Намерата е на спортистите, особено на маратонците, да им се овозможи да се натпреваруваат во поподносливи услови Јапонците летово имаат големи проблеми со високите температури...

Над 71.000 луѓе се хоспитализирани во Јапонија како резултат на топлото...

Поради горештините, кои ја зафатија Јапонија, рекорден број жители биле примени во болница од мај до август, соопшти днеска Министерството на внатрешни работи и...

Се ближи најжешкиот дел од летото!

Сувото и топло време во поголемиот дел од Европа ќе потрае уште две-три недели, додека на Балканот и во подрачјето на централниот и источниот...

Регистриран најтоплиот ден во Германија оваа година

Во Германија денеска е регистран најтопол ден во 2018 година со температура од 39,2 степена Целзиусови во градот Бернбург. Тоа е највисока температура откако...

Над 60 починати во топлотниот бран во Јапонија

Најмалку 65 луѓе починаа поради високите температури во Јапонија, додека во рок од една недела 20.000 лица побарале лекарска помош. Во Кумагаја, на 65 километри...