17.8 C
Skopje
20.9.2019 - 14:52

Ознака: топло време

Втора шанса за матура во главниот град како под сач

Во гимназијата „Никола Карев“ денеска 57 ученици од цела Македонија треба да го полагаат предметот Математика. Во вкупно трите досегашни денови за полагање, овде...

Специјални препораки за високите температури од портокаловата фаза која ќе трае...

Според добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, во следните седум дена почнувајќи од денес година и се до 14 август (среда),...

Топло време со температури до 38 степени

Времето утре ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, особено изразен во југоисточните делови. Минималната температура ќе...

Шест лица починаа поради жешкото време во САД

Најмалку шест лица го загубиле животот поради рекордно високите температури во САД, објави „Гласот на Америка“. Според властите, жртвите се од сојузните држави Мериленд, Аризона...

Топло со мала до умерена облачност и појава на пороен дожд...

Претпладне беше сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладнево имаше локална појава на пороен дожд и грмежи во источните планински подрачја, а...

Препораки до граѓаните поради најавите за топлотниот бран

Дирекцијата за заштита и спасување согласно најавите на УХМР за топлотниот бран со температури до 40 степени, апелира до граѓаните да ги почитуваат основните...

Претстои жешка недела со температури над 35 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Од таму истакнуваат дека минималната...

Утре сончево со умерена облачност, од понеделник стабилно и топло време

Сончево со мала до умерена облачност, ќе дува слаб до умерен ветер најчесто од североисточен правец. Минималната температура ќе се движат од 13 до...

Денеска до 37 степени, УВ индексот со висока вредност

Времето денеска ќе биде сончево и доста топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Вредноста на...

Следи период на топло време, најтопло од четврток до недела

Времето претпладне сончево и топло, а попладне особено на исток, облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец....