Ознака: топлотен бран

Грција планира да ги именува топлотните бранови по примерот на ураганите

Грките научници дискутираат за потребата за именување и рангирање на топлотните бранови поттикнати од високите летни температури и шумските пожари кои ја зголемија загриженоста...

Зголемен бројот на интервенции на Брзата помош поради високите температури

Екипите на Брза помош од изутринава интервенираа кај 30 случаи со зголемувањето на бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје. Граѓаните...

Топлотен бран со температури над 42 степени до крајот на наредната...

Од УХМР најавија дека топлотниот бран со температури кои во некои делови од државата ќе достигнат и над 42 степени ќе трае до крајот...

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од...

Владата со посебни мерки за заштита од топлотниот бран Владата донесе мерки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.7-1.8.2021...

Грција се подготвува за екстремен топлотен бран

Грција се подготвува за екстремен топлотен бран со температури кои треба да се искачат до 44 Целзиусови степени во наредните денови, пренесуваат агенциите. Грчката метеоролошка...

Топлотниот бран ја истакна потребата на САД за подобра подготвеност за...

Повеќе од 10 смртни случаи во американските сојузни држави Вашингтон и Орегон може да бидат поврзани со силниот топлотен бран што донесе екстремно високи...

Рекордно високи температури во северозападниот дел на САД

Во северозападниот дел на Соединетите Американски Држави, биле регистрирани рекордно високи температури. Во Портланд, Орегон, измерени се 42,2 степени Целзиусови, што е највисока температура досега...

Италија забрани работа на тропските горештини по смртен случај во Апулија

Италија ги забрани земјоделските работи во најжешките периоди на денот до крајот на август, по смртта на мигрант кој работел во јужниот италијански регион...

Скопјани наоѓаат начини за справување со топлотниот бран

Скопјани наоѓаат начини за да се справат полесно со топлотниот бран додека ги извршуваат нивните секојдневни активности при високите температури, како што може да...

Работодавачите да ги почитуваат препораките за заштита од топлотниот бран

Министерството за труд и социјала апелира Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална...