-2.4 C
Skopje
25.2.2020 - 8:11

Ознака: топка

Измени во најава: помала топка, помалку додавања во пасивна игра…?

На состанокот на претседателите на федерациите и на клубовите-учесници во елитните натпреварувања на ЕХФ, главна тема било прецизирањето на новиот систем на натпреварување во...

Кошарката пак се израмни со ватерполото и со хокејот

Во кошаркарската Евролига (не и во натпреварите на ФИБА) одново ќе има потфрлање топка пред почетокот на секој период од играта, како што во...

„Молтен – X5000“ официјална топка за СП во Јапонија

Светската ракометна федерација (ИХФ) на својата официјална страница ја претстави топката со која ќе се играат натпреварите на 24-то Светско првенство (СП) за жени...

Британија ја префрла топката кај ЕУ

Британските пратеници се изјаснија против брегзит без договор, а вчера требаше да побараат и одложување на излегувањето на Британија од ЕУ на 29 март....

Нов повик да им се забрани на децата фудбалери да удираат...

Мејсон, поранешен фудбалер на Тотенхем, Хал и репрезентативец на Англија, кој поради скршеница на черепот предвреме ја заврши својата кариера, предлага децата под 11...

Кои прваци се и натпросечни чувари на топката?

Според анализата на ЦИЕС, на 35 првенства (први и втори лиги) во Европа, просекот на прваците бил 57 отсто посед на топката во победничките...

Топката најдолго е во игра во Шведска и во ЛШ

Најефективно се игра во Шведска и во Лигата на шампионите (ЛШ) на Европа, а на другата страна на оваа необична листа е португалското првенство,...

На сцена е нова генерација европски тренери?

Не се само годините и искуството она што ја издвојува оваа нова генерација, туку фактот дека многу од нив имаат иста визија за тоа...

Само фудбалот може да запре половина планета

„Убавата игра“, како што го нарече фудбалот Бразилецот Пеле, за да стигне до денешниот лик, се развиваше неколку милениуми, играта имаше разни форми и имиња....

Топката на Карабатиќ лета со брзина од 139 км/ч

Најголем интерес кај публиката на фајналфор-турнир од ЛШ во Келн предизвика статистиката на „паметната“ топка, која првпат беше промовирана. По секој упатен шут од...