Ознака: топење

Милијарди луѓе под закана од недостиг на вода со брзото топење...

Глобалното затоплување предизвикува екстремно брзо топење на глечерите на Хималаите, според најновото истражување објавено во списанието „Саентифик репортс“. Со топењето на глечерите на две милијарди...

Научници снимија загрижувачко топење на мразот на Гренланд

Џош Вилис, научник на НАСА, леташе над Гренланд и го набљудуваше овој поларен свет од стопен мраз и темни базени со вода. Кон средината...

На Гренланд се топи мразот

Гренланд во средата загуби огромно количество мраз, што се стопи поради високите температури предизвикани од климатските промени. Според научниците стопената вода е доволна за да...

За еден ден на Гренланд се стопиле 11 милијарди тони мраз

Рекордно високите температури во изминатите месеци го земаа својот данок. Во четвртокот на Гренланд 11 милијарди тони мраз се претвориле во вода која се...

Намалувањето на глобалното затоплување нема да го сопре топењето на Антарктикот?

Топењето на глечерите на Антарктикот би можело да се забрза и да стане целосно неповратно, дури и ако глобалното затоплување се намали, покажува најновото...

Сушата го намали нивото на водите во Македонија

Додека научниците предвидуваат дека поради климатските промени ќе дојде до забрзано топење на мразот на Гренланд и на Арктикот, што на глобалното ниво ќе...

Мразот на Гренланд се топи побрзо од очекуваното

Научниците откриле дека топењето на мразот на Гренланд се зголемило за четири пати од 2003 година, се наведува во новата студија објавена во стручниот...