1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 13:52

Ознака: Томос

СПЦ стравува од ревизија на томосот од 1922 година

Според српските аналитичари, пак, најавата дека Вселенската патријаршија прифаќа дека го разгледува прашањето за еклитон (жалба) за автокефалноста на МПЦ-ОА, значи дека со тоа...

Њуз.бг: Руската и Српската црква не можат да ја спречат...

Вселенската патријаршија може да објавува автокефалност на црквите кои сакаат да добијат независност, и без согласност на останатите помесни православни цркви. Оваа одлука ја донел...

Томос од вселенскиот патријарх

Претседателот Петро Порошенко на 17 април одржа средба со шефовите на фракциите на Врховната рада на Украина и ги повика да го поддржат обраќањето...