Ознака: токио

Стравот од странци скапо ја чинеше националната градина во Токио

Вработен ја чинеше популарната градина во Токио околу двесте илјади евра бидејќи „му било страв“ да бара од странците да платат влезница, пренесува британски...

Скромни две победи на Премиер-лигата во Токио

Македонските каратисти остварија само две поединечни победи, на престижната Премиер-лига, која викендов се одржа во јапонскиот град Токио, што е скромен ефект. Освојувачи се...

Трошоците за Олимпијадата во Токио неколкукратно повисоки од очекуваното

Организацискиот комитет на Летните олимписки игри - Токио 2020 соопшти дека досега се потрошени 25 милијарди долари, односно неколкукратно повеќе од очекуваното. Во 2013 година...

Тајфун го погоди Токио, најмалку две жртви

Најмалку две лица загинаа во налет на тајфун што денеска го погоди Токио, јавија локални медиуми. Тајфунот „Трами“ ги погоди синоќа западните делови од...

Чешката тенисерка Плишкова триумфираше на турнирот во Токио

Чешката тенисерка Каролина Плишкова е победничка на ВТА турнирот во Токио, Јапонија. Плишкова рано утрото ја победи домашната тенисерка Наоми Осака со 2-0. Двата сета...

Токио 2020 ќе користи технологија за препознавање лица

Првпат во историјата на ЛОИ, Јапонците ќе ја користат технологијата „неофејс“, преку која од 40 различни места ќе ги следат сите акредитирани лица Организаторите на...

Моќен тајфун се приближува кон Токио

Моќен тајфун, наречен Шаншан, проследен со силен ветер и поројни дождови, се приближува кон Токио и се закнува да ги погоди реоните североисточно од...

Систем за препознавање лица ќе ја засили безбедноста на ЛОИ во...

Организаторите на Летните Олимписки игри во Токио во 2020 година, планираат да воведат систем за препознавање на лицето на сите акредитирани со што би...

ЛОИ 2020: Побрзо, повисоко, потопло!

Жешкиот бран што ја зафати Јапонија летово предизвика загриженост кај организаторите и кај ИОК, кои планираат контрамерки за заштита на спортистите и на гледачите...

Посетителите се дел од музејска поставка во Токио

Посетата на Музејот на дигитална уметност во Токио, на луѓето им дава впечаток дека сонуваат, благодарение на модерната технологија која создава илузии, со што...