Ознака: токио

Олимпискиот пламен далеку од очите на јавноста, не се знае кога...

Олимпискиот пламен за игрите во Токио денеска беше повлечен од јавноста во Јапонија, поради пандемијата со коронавирус. Пламенот пристигна во Јапонија на 26 март од...

На ЛОИ ќе играат фудбалери до 24 години

Светската фудбалска федерација ја зголеми старосната граница од 23 на 24 години, за машкиот фудбалски турнир на презакажаните Летни олимписки игри во Токио. Изменетото...

На јапонски остров сите жители носат маски

Заштитната маска, сакале ние или не, стана заштитен знак на 2020 година. Поради пандемијата на коронавирусот, луѓето се принудени да ја носат. Но на...

Паунд: ЛОИ нема да почнат на 24 јули

ИОК си даде четири недели до донесување одлука за иднината на ЛОИ 2020, но ветеранот во ИОК, Дик Паунд, вели дека таквата одлука ќе...

Mеридијани

Вашингтон - Кандидатот за претседател на демократите, Џо Бајден, го зголеми водството во однос на ривалот Берни Сандерс, по уверливите победи на внатрепартиските избори...

Mеридијани

Лондон - Постојат веродостојни докази дека цивили се убиени во воздушните напади на британските сили против припадници на Исламска држава (ИСИС) во Ирак и...

ИОЦ: Нема шанси да има Олимпијада без гледачи

Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) ја отфрлa можноста Олимписките игри во Токио ова лето да се оддржат без присуство на гледачи бидејќи тоа е во...

Олимписките игри во Токио ќе се одржат!

Премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, изјави дека Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио ќе се одржат како што беше планирано, во јули и во...

Полувреме на спортските арени

Поради ширењето на коронавирусот, за што СЗО прогласи пандемија, засега се прекинати кошаркарските лиги, НБА, Евролигата и ЛШ на ФИБА-Европа, одложени или откажани се...

Одложувањето на Игрите во Токио е (не)возможно?

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) останува на ставот дека Летните олимписки игри (ЛОИ) 2020 во Токио летово ќе се одржат според планираното и оти за...