Ознака: токио

Имам квалитет да бидам дел од ЛОИ во Токио

ЕМИЛ ПАВЛОВ, КАРАТИСТ На олимписките квалификации во Париз, пред сѐ, ќе биде решавачка мојата подготвеност, оти кога сум добро подготвен можам да ги победам сите,...

Подземен „партенон“ го штити Токио од поплави

Систем од тунели и резервоари наречен јапонски подземен „партенон“ ги штити Токио и околината од катастрофални поплави, пренесува „Франс прес“. Експертите предупредуваат дека ризикот...

Бах: Нема краен рок за тоа како ќе бидат организирани ЛОИ...

Не знаеме како ќе изгледа светот утре, а како би можеле да очекувате да знаеме како ќе изгледа по 316 дена? Рано е да...

Токио се фокусира на „безбедноста и сигурноста“ на Игрите

Организаторите велат дека спортските настани нема да бидат намалени, ниту квотата од 11.000 олимпијци и 4.400 параолимпијци. Намалувањата би можеле да вклучуваат помалку услуги...

Коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци. Последниот рекорд е забележан на...

Ново одложување, а не откажување на ЛОИ?

Претседателот на Токио 2020, Јоширо Мори, за време на состанокот на ИО минатиот викенд изјави дека за откажување на Игрите воопшто не било разговарано...

Ненадеен скок на бројот на заразени откако Јапонија ја укина вонредната...

Владата на поширокиот регион на Токио соопшти дека потврдила 48 нови случаи на инфекција со коронавирус во јапонската престолнина, што е најголемото секојдневно зголемување...

Ќе бидам подготвен за Токио

Имав големи шанси за настап на ЛОИ во Токио, во мој прилог беа добрите резултати во минатата година, формата ми беше во нагорна линија....

Меридијани

Отава - Вооружен напаѓач маскиран во полицаец уби најмалку 16 луѓе во рурален дел на Канада, во најсмртоносното масовно пукање во историјата на земјата,...

Олимпискиот пламен далеку од очите на јавноста, не се знае кога...

Олимпискиот пламен за игрите во Токио денеска беше повлечен од јавноста во Јапонија, поради пандемијата со коронавирус. Пламенот пристигна во Јапонија на 26 март од...