Ознака: токио

Чешката тенисерка Плишкова триумфираше на турнирот во Токио

Чешката тенисерка Каролина Плишкова е победничка на ВТА турнирот во Токио, Јапонија. Плишкова рано утрото ја победи домашната тенисерка Наоми Осака со 2-0. Двата сета...

Токио 2020 ќе користи технологија за препознавање лица

Првпат во историјата на ЛОИ, Јапонците ќе ја користат технологијата „неофејс“, преку која од 40 различни места ќе ги следат сите акредитирани лица Организаторите на...

Моќен тајфун се приближува кон Токио

Моќен тајфун, наречен Шаншан, проследен со силен ветер и поројни дождови, се приближува кон Токио и се закнува да ги погоди реоните североисточно од...

Систем за препознавање лица ќе ја засили безбедноста на ЛОИ во...

Организаторите на Летните Олимписки игри во Токио во 2020 година, планираат да воведат систем за препознавање на лицето на сите акредитирани со што би...

ЛОИ 2020: Побрзо, повисоко, потопло!

Жешкиот бран што ја зафати Јапонија летово предизвика загриженост кај организаторите и кај ИОК, кои планираат контрамерки за заштита на спортистите и на гледачите...

Посетителите се дел од музејска поставка во Токио

Посетата на Музејот на дигитална уметност во Токио, на луѓето им дава впечаток дека сонуваат, благодарение на модерната технологија која создава илузии, со што...

Јанешлиева со „Mоре 5“ на триенале во Токио

Графиката „Море 5“ (мал формат) на македонската графичарка Славица Јанешлиева е селектирана за изложбата на 6-то Меѓународно триенале на мала графика во Токио, Јапонија....

Прошетка низ сништата во Токио

Посетата на Музејот на дигитална уметност во Токио, на луѓето им дава впечаток дека сонуваат, благодарение на модерната технологија која создава илузии, со што...

Санџа Мацури – „Денот на јакузите“ во Токио

Фестивалот „Санџа Мацури“ е прослава во чест на легендарните тројца основачи на храмот Сенсоџи во предградието Асакуца, во Токио, Јапонија. Околу два милиони посетители...