36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 18:47

Ознака: токио

Силен земјотрес го погоди Токио

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од...

За освојувачите на медали награди и до 744.000 долари?

Повеќето освојувачи на олимписки медали добиваат парични награди од нивниот национален олимписки комитет ЛОИ ВО ТОКИО Настап и освоен златен, сребрен или бронзен медал на олимписки...

Топлото и влажно време во Токио им пречи на тенисерите

Во случај на екстремни временски услови, Меѓународната тениска федерација дозволува 10-минутна пауза меѓу вториот и третиот сет Светскиот рекет број два, Данил Медведев, апелираше за...

Шпанска тенисерка доживеа топлотен удар на теренот

Шпанската тенисерка Паола Бадоса го предаде својот мел на тенискиот турнир во Токио. Шпанката не можеше да ги издржи нехуманите услови на теренот, поради...

Токио пријави рекорден број на новозаразени сред Олимписките игри

Домаќинот на Летните олимписки игри Токио, кој е под вонредна состојба поради ковид-19, денес објави рекордни 2.848 случаи на новозаразени, соопштија јапонските власти. Најновите податоци,...

Мала заинтересираност за Игрите во Токио?

Од речиси 20.000 испитаници, 46 отсто се заинтересирани за ЛОИ 2020, а 16 проценти од нив се „многу заинтересирани“, според анкетата на „Ипсос“ Анкетата на...

Бранковски во Токио постави нов државен рекорд

На Олимпискиот турнир во спортско стрелаштво, во дисциплината воздушен пиштол 60, Борјан Бранковски (24) оствари резултат од 573 кругови (или по серии: 94, 93,...

Бранковски е првиот Македонец кој се појави на борилиштата во Токио

Македонскиот репрезентативец Борјан Бранковски, го освои 21.место во квалификациите, во дисциплината 10 метри воздушен пиштол. Бранковски е првиот Македонец кој се појави на борилиштата...

Спектакуларен перформанс со дронови на отворањето на ЛОИ

Попладнево, по средноевропско време, во Токио свечено беа отворени 32-те Летни олимписки игри (ЛОИ). Игрите ќе се одржат без присуство на публика поради пандемијата. Церемонијата...

Отрезнувачко отворање на Игрите, без сјај и грандиозност

Ова ќе биде многу поотрезнувачка церемонија. Сепак, со прекрасна јапонска естетика. Многу јапонска реалност, но истовремено и во синхронизација со сентиментот на денешната. Свеченото...