Ознака: токио

Наковска-Бикова деветта во спорт пиштол од 25 метри

ПОИ 2021 ВО ТОКИО Единствената македонска претставничка на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио, Оливера Наковска-Бикова, за малку не успеа да се избори за место во...

„Петтото финале на ПОИ е доказ за континуитет на врвните спортски...

БРАНИМИР ЈОВАНОВСКИ, СЕЛЕКТОР По првиот настап и освоеното одлично шесто место во финалето во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри, утринава Наковска-Бикова има нов предизвик...

Наковска-Бикова за малку остана без финале во дисциплината спорт пиштол од...

Македонската стрелачка Оливера Наковска-Бикова не успеа да се избори за финале во дисциплината спорт пиштол од 25 метри на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио. Таа...

Наковска-Бикова шеста со воздушен пиштол од 10 метри

ПАРАОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО ТОКИО Наковска-Бикова на ПОИ 2020 ја очекуваат настапи уште во две дисциплини, и тоа утре со спорт пиштол од 25 метри и...

Наковска-Бикова рано наутро ќе го има првиот настап

ПАРАОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО ТОКИО Таа ќе се натпреварува во квалификациите во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри, утре од 2.30 часот по средноевропско време. На...

Јовановски: Остануваме посветени на она за што сме дојдени

НАКОВСКА-БИКОВА ГО ОДРАБОТИ ПРВИОТ ТРЕНИНГ ПРЕД НАСТАПОТ НА ПОИ 2020 Расположението во тимот е на високо ниво, се разбираме, соработуваме, подготвуваме тактики, сериозно ги одработуваме...

Петти ПОИ за Наковска-Бикова

Подготвени сме достојно да ги браниме боите на Македонија. По речиси две години апстиненција од врвни спортски натпревари, време е да се впуштиме во...

Почнаа 16-те ПОИ, Наковска-Бикова единствена Македонка во Токио

ЛЕТНИ ПАРАОЛИМПИСКИ ИГРИ Оливера е сериозна кандидатка за пласман во финалето, а таму сѐ е можно, изјави селекторот Јовановски пред заминувањето за Токио, каде што...

Тинејџери медалисти во Токио

Епитетот на најмлад освојувач на олимписки медал во историјата на модерните олимписки игри го носи Гркот Димитриос Лундрас (10 години), кој на првите игри...

Токио е најскапиот град за градење во светот

Статиста Пред актуелните Олимписки игри, Токио беше прогласен се најскап град во светот за изградба. Меѓународното истражување на градежниот пазар „Тарнер и Таунсенд“ му го...