Ознака: тнт

Адвокатот на Трајковски бара пак да се сослушуваат сведоците во „ТНТ“

Адвокатот Јовица Страшевски, кој го застапува ексградоначалникот Тони Трајковски во случајот „ТНТ“ за незаконското рушење на објектот „Космос“, смета дека оставката од поротничката Лилјана...

Цановски: Се сомневам дека поротничката самоволно дала оставка

Оштетениот бизнисмен Фијат Цановски во случајот ТНТ, по денешното рочиште на кое судот констатираше дека судењето ќе почне од почеток, рече дека се сомнева...

Поротничката вторпат поднесе оставка, „ТНТ“ ќе почне од почеток

Поротничката во случајот ТНТ, Лилјана Ивановска-Кочковска вторпат се обрати до судот и поднесе неотповиклива оставка во судот. Како причина наведува дека има здравствени проблеми....

Со набиена агенда продолжува судењето за „ТНТ“

Од денеска, па сè до 27 јануари во Основниот кривичен суд во Скопје секој ден се закажани рочишта за предметот „ТНТ“, кој е во...

Даути до Судскиот совет: Не потклекнувајте на никакви притисоци и закани

Адвокатот Мерџан Даути испрати писмен апел до Судскиот совет да не потклекне на никакви притисоци и закани на утрешното рочиште за предметот „ТНТ“. Даути...

Поротничката од „ТНТ“ се жалела на закани, Кривичен ќе ѝ го...

По низата преписки меѓу адвокатите во случајот „ТНТ“, Судскиот совет и Кривичниот суд, поротничката Лилјана Ивановска Кочковска поднела оставка до претседателот Иван Џолев. Ивановска-Кочковска...

Страшевски: Судијата-поротник поднела оставка, но бил извршен притисок да присуствува на...

Поранешната судија-поротник Лидија Ивановска-Кочковска поднела неотповиклива оставка од позицијата судија – поротник поради истек на мандат и го информирала претседателот на Основниот Кривичен суд...

Кривичниот суд бара да се истражат заканите од адвокатите во случајот...

Кривичниот суд побара од Адвокатската комора, МВР и од Обвинителството да преземат соодветни мерки и да ги истражат елементите на закани и притисоци упатени...

Судскиот совет не отстапува околу седницата за поротничката од „ТНТ“

Седницата за поротничката од „ТНТ“ останува на 27 јануари и нема да биде презакажана до 10 јануари, како што бараше адвокатот на поранешниот градоначалник,...

Јанакиески: Ако сакате само мене да ми ја скинете главата, повелете

Обвинетиот Миле Јанакиески во случајот ТНТ побара да не се раздвојува постапката и да продолжи судењето за него, Никола Груевски и Елизабета Најдовска. Тој смета...