Ознака: Тирана

Пожар во ковид-болницата во Тирана

На првиот кат од Ковид 3 болницата во Тирана, избувнал пожар, но, за среќа, нема жртви и повредени, благодарение на брзата интервенција на противпожарната...

Фон дер Лаен во Тирана: Иднината на Албанија е во ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во Тирана рече дека Албанија постигна напредок во судските реформи и дека сега Брисел треба да...

Заев: Културно-информативниот центар ќе придонесе за презентирање на традицијата на нашата...

Премиерот Зоран Заев денеска по работниот ручек на лидерите на Западен Балкан со германската канцеларка Ангела Меркел го посети новоотворениот македонски Културно-информативен центар во...

Заев пристигна во Тирана, попладне ќе одржи средба со Меркел

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи пристигна...

Заев води владина делегација во Тирана каде што утре ќе се...

Премиерот Зоран Заев, на покана на германската канцеларка Ангела Меркел, утре ќе предводи владина делегација во еднодневна работна посета на Тирана. Таму делегацијата ќе учествува...

Момче од Куманово починало по пад од хотелски балкон во Тирана

Момче од Македонија на возраст од 28 години починало по пад од балкон на хотелот „Рогнер“ во Тирана, пренесе „МИА“ повикувајќи се на информации...

Маж се обиде да се запали во Тирана

40-годишен маж се обиде да се запали денес во Тирана за време на молитвата по повод почетокот на Курбан Бајрам, соопшти албанската полиција. Како што...

Автомобил влета меѓу луѓе на плоштадот во Тирана

Сериозен инцидент се случил на плошдатот „Скендербег“ во Тирана. Непознато лице ги пробило бариерите, и со автомобилот влегло на плоштадот, при што ги загрозило...

Европската интеграција и пописот во фокусот на посетата на Груби на...

Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, по посетата во Приштина, Косово, денес и утре ќе престојува во Тирана,...

Обновени разговорите меѓу Анкара и Атина

По петгодишен прекин на разговорите, Грција и Турција го обновија дијалогот за истражувањата на присуство на јаглеводороди во источните води на Егејско Море. Заменикот...