7.7 C
Skopje
21.11.2019 - 21:06

Ознака: Тирана

ЕПП донесе резолуција која повикува ЕУ да ги почне преговорите со...

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот, предложен од Хрватската демократска заедница...

Кога се појавиле првите телефони во Скопје

Според некои податоци, старата централа ѝ била подарена на Тирана, Албанија. Новата автоматска централа овозможувала на почетокот од 3.000 до 4.000 приклучоци, а бројката...

Москва против дипломатското обединување на Тирана и Приштина

Руската Федерација спогодбата за дипломатско и конзуларно здружување на Косово и Албанија, која е потпишана на втори јули годинава, ја смета за провокација, која...

Се судрија полицијата и демонстрантите во Тирана, осуммина повредени

Илјадници поддржувачи на албанската опозиција повторно излегоа на протест на улиците на Тирана, барајќи предвремени избори. За време на протестите најмалку седум полицајци и...

До каде дофрла сенката од Тирана

Искуството и практиката покажуваат дека политичките идеи и проекти создадени во Албанија имаат големо влијание врз текот на настаните во политичкиот живот во Македонија,...

Нови протести во Албанија: Демонстрантите фрлаа со молотови коктели кон полицијата

Антивладините демонстранти во Албанија вечерва излегоа на нови протести, каде фрлаа молотови коктели кон полицијата. Протестите се случуваат само неколку часа по повикот на...

САД и ЕУ ја повикаа албанската опозиција да се воздржи од...

Амбасадата на САД во Тирана и парламентарците на Европската Унија ја повикаа денеска албанската опозиција да се воздржи од насилство за време на антивладините...

Опозицијата со молотови коктели кон Владата во Тирана

Десетици илјади граѓани му се приклучија на четвртиот протест на албанската опозиција во главниот град Тирана. Учесниците на протестот во саботата се судрија со...

Десетици полицајци и демонстранти повредени во протестите во Тирана

Десетици илјади граѓани се приклучија на четвртиот протест на албанската опозиција во главниот град Тирана. Учесниците на протестот се судрија со полицијата неколкупати, а...

Албанско-српска расправија во Тирана

Медиумите во регионот информираа дека почетокот на регионалниот самит во Тирана почнал со студеното ракување меѓу Александар Вучиќ и Хашим Тачи Самитот на западнобалканската шесторка...