Ознака: тикток

Трамп го одобри договорот, „ТикТок“ може да остане во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одобри договор што ќе овозможи кинеската апликација „ТикТок“ да продолжи да се користи во САД, а со новата компанија...

Расчистен случајот со лажното јавување во Итна медицинска помош

Полициската станица Центар го расчисти случајот со лажното јавување во Итна медицинска помош, кој беше сниман и објавен на апликацијата Тикток во неделата, по...

„Мајкрософт“ би можел да биде спасителот на „Тикток“ ако ги надмине...

„Мајкрософт“ помина децении во создавањето на добри односи со Пекинг што би можело да биде корисно за обидот на компанијата да ги купи правата...

„Мајкрософт“ сака да го купи „ТикТок“, Трамп се противи

Американската технолошка компанија „Мајкрософт“ вчера потврди дека води разговори со кинеската компанија „БајтДенс“ за купување на популарната социјална апликација „ТикТок“. „Мајкрософт“ соопшти дека ја продолжува...

Трамп се настрви на Тикток

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ќе ја забрани кинеската видеоапликација Тикток во САД и најави дека уште денеска може да потпише извршна наредба...

Зошто Тикток ги загрижува политичарите?

Владите се загрижени дека популарноста на апликацијата е во корист на кинеското разузнавање Економист Позната како „најновата светла точка на Интернет“, Тикток е социјална медиумска платформа...