Ознака: тиквешки гроздобер

Фестивал „Тиквешки гроздобер“ викендов во Кавадарци

Кавадарци целосно подготвено за успешен старт на манифестацијата „Тиквешки гроздобер 2019“. Локалната самоуправа годинава од својот буџет за „Тиквешкиот гроздобер“ издвои 6 милиони денари, а...

Над 20 тони вино испиени за време „Тиквешки гроздобер”

Над 20 тони вино биле испиени за време на манифестацијата „Тиквешки гроздобер” што се одржа во Кавадарци, соопшти попладнево градоначалникот Митко Јанчев. За три дена...

Учениците од Кавадарци со своите маски го разубавија Тиквешкиот гроздобер

Од весели гроздоберчиња, дечиња - зрели гроздови црвени и бели, зелени ластарчиња, пеперутки во боите на виножитото, буренца со вино и ракија, прекрасни сонца,...

Годинашниов тиквешки гроздобер со рекордна посетеност

Тродневното празнување на гроздоберот годинава го одбележаа бројни настани, гостување на познати музички имања, многу атракции и рекордна посетеност досега. Сето ова немаше да...

Карневалот белег на Тиквешкиот гроздобер

Кавадарци трет ден пулсира во ритамот на гроздоберот со рекорден број гости и одлична организација. Традиционално на третиот ден од манифестацијата најатрактивно за посетителите...

Од вечерва започнуваат настаните поврзани со Тиквешкиот гроздобер 2018

Се е подготвено, градот е исчистен со асфалтирани улици и разубавени фасади за стартот на годинашново издание на стопанско туристичката и културна манифестација „Тиквешки...

Тиквешкиот гроздобер традиција стара повеќе од половина век

Тиквешкиот гроздобер уште од првата година на неговото организирање во далечната 1964 година претставува можност кавадарчани покрај традицијата на одгледување на лозата и производството...