Ознака: Тибет

Историска посета на кинескиот претседател Си Џинпинг на Тибет

Кинескиот претседател Си Џинпинг неодамна ја заврши својата неколкудневна историска посета на Тибет, прва на автономниот регион откако тој стапи на функцијата шеф на...

Кина ја пушти супер брзата железница до Тибет

Првата тибетска електрифицирана пруга, која го поврзува главниот град на регионот, Ласа, со градот Ниинчи, е дел од она што Пекинг го нарекува „проект...

Барањето за отстранување на тибетското знаме го разоткри шпионот

Одборот на малата тибетска заедница во населбата Вудсајд во Њујорк се соочи со инфилтрација на кинески шпион во нивните кругови. Баимадаџи Ангуанг, локален полициски...

Реинкарнацијата на Панчен лама води обичен живот далеку од спорот помеѓу...

Пред 25 години, шестгодишното момче за кое се веруваше дека е реинкарнација на Панчен лама (втор по ранг веднаш зад Далај лама во верувањето...

Кинеските власти забранија влез на туристи во Тибет

Кина им забрани на странските туристи пристап на Тибет поради претстојното одбележување на годишнината од востанието против кинеската управа над овој хималајски регион. Туристичките агенции соопштија...

Поради одрон на река евакуирани 6 илјади лица во Тибет

Околу 6.000 лица се евакуирани во Тибет по одрон што ја блокираше една од најголемите реки во регионот, објавија кинеските официјални претставници. Дел од карпа...