17.8 C
Skopje
26.9.2021 - 23:31

Ознака: Техно

Техно

Фејстајм пристигнува на Андроид и Виндоус Корисниците на оперативните системи Андроид и Виндоус конечно ќе можат да извршуваат повици преку апликацијата Фејстајм. Компанијата „Епл“ најави...

Јапонците испраќаат на Месечината топка што се трансформира во робот

Техно Јапонија развива необичен робот, кој планира да го испрати во мисија за истражување на Месечината. Јапонската вселенска агенција JAXA се здружи со компанијата „Сони“, универзитетот...

Паметен телефон инспириран од кинеската мисија на Марс

Кинеското вселенско летало „Тјанвен-1“ успешно слета на Марс, а за да го обележи тоа, кинескиот производител на паметни телефони „Опо“ претстави специјален мобилен телефон....

Часовникот на „Епл“ ќе го следи шеќерот во крвта

Техно Долгогодишните најави за часовник на „Епл“ со мониторинг на шеќерот во крвта, по извештаите во „Форбс“ и „Телеграф“, добија кредибилитет. Двете познати медиумски компании известија...

„Епл“ ја менува Сири

Виртуелната асистентка на „Епл“, славната Сири, овековечена во многу филмови и телевизиски серии, повеќе нема автоматски да има женски глас, објави компанијата. „Епл“ сега...

„Редми“ ќе претстави нов мобилен телефон за гејмери

Техно Брендот „Редми“ објави неколку детали за својот претстоен паметен мобилен телефон. На 27 април ќе биде претставен нов паметен телефон наменет за гејмерите, кој...

Алфадог е кинески одговор на кучето-робот на „Бостон дајнамикс“

Кинеската компанија „Вајлен“ разви роботско куче наречено Алфадог. Тоа е опремено со сензори и вештачка интелигенција, што му овозможува да извршува голем број функции....

Паметен телефон со секундарен екран што се одвојува на „Опо“

Кинеската компанија „Опо електроникс“ патентира паметен телефон што вклучува секундарен екран, кој може да се одвои. Секундарниот екран ќе може да се користи во ситуации...

„Шаоми“ планира да произведува електрични автомобили

Компанијата „Епл“ дефинитивно не е единствениот производител на паметни телефони за кој се шпекулира дека ќе произведува електрични автомобили, сега е тука и кинеската...

Техно

„Самсунг“ развива мобилен телефон со двојно преклопување Компанијата „Самсунг“ неофицијално работи на паметен мобилен телефон со двоен механизам на преклопување, пренесува порталот „Д верџ“. Станува збор...