16 C
Skopje
19.2.2019 - 16:58

Ознака: Технологија

Технологијата ги покри сите терени на САД опен

Сите 17 терени на кои ќе се играат тениските мечеви на четвртиот гранслем-турнир годинава САД опен во Њујорк ќе имаат електронска сигнализација за аут...

За онлајн-купување без измама клучно е граѓаните да бидат информирани

Купувањето на Интернет или онлајн-шопингот денес станува секојдневие на сите луѓе во светот. Развојот на технологијата, компјутерите и неопходноста за користење и поседување паметен...

Графенот – материјал на 21 век, може да се произведува и...

Науката и технологијата за наноструктурите e широка и интердисциплинарна област на истражување и развојни активности, која е во рапиден пораст во светски рамки во...

Фејсбук и Гугл нѐ мамат, за да споделуваме повеќе информации на...

Фејсбук и Гугл се две од највлијателните компании во светот и имаат пристап до огромно количество на информации за корисниците. Технолошките гиганти сега повторно испровоцираа...

Модерната и застарената технологија здружени во досетливото спасување во Тајланд

Модерната, но и застарената технологија, помогнаа во пронаоѓањето на децата и нивниот фудбалски тренер во пештерата Там Луанг во Тајланд, а технолошките направи би...

Манчевски: Формирање на нова регионална академија за кибер безбедност

Формирање на нова регионална академија за кибер безбедност со седиште во Скопје, предложи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, за време на...

Футуристичка капсула ќе открива болести и ќе праќа сигнал до телефоните

Во познатиот научно-фантастичен филм „Фантастичното патување“ од 1966 година, подморницата со екипаж е смалена за да може да биде внесена во човечкиот организам и...

„Мобилај“ ќе произведе систем за управување за 8 милиони автономни автомобили

Израелската компанија „Мобилај“, која е во сопственост на корпорацијата „Интел“, потпиша договор за производство на технологија за 8 милиони автономни автомобили. Според официјалните информации,...

Фејсбук сугерира пријатели, но и џихадисти на Исламска држава

Популарната социјална мрежа Фејсбук, наводно, помогнала за поврзување на илјадници приврзаници на Исламска држава (ИД), преку опцијата за „сугерирање пријатели“, пренесува британски „Телеграф“. Компанијата „Фејсбук“...

Робоготвачот подготвува „појадок од иднината“

Роботот направен со помош на лего-коцки може да подготвува појадок, односно да испржи сланина и јајца на око, како и да ги зачини со...