3 C
Skopje
16.11.2018 - 2:41

Ознака: Технологија

„Спејс екс“ направи значителен чекор кон супербрзото лансирање

Ракетата „Фалкон 9“ испрати индонезиски телекомуникациски сателит во орбитата, по лансирањето од Кејп Канаверал, САД, во петнаесеттата мисија на „Спејс екс“ годинава.  Се смета дека...

НАСА ја претстави визијата за животот на Марс

Американската вселенска агенција (НАСА) ги претстави победниците на конкурсот за изгледот на можните живеалишта на Марс, кои беа избрани во соработка со универзитетот „Бредли“,...

Програма за препознавање на лицето помеша 28 конгресмени со лица од...

Програма за препознавање на лицето која ја продава компанијата „Амазон“ погрешно идентификувала 28 членови на американскиот Конгрес како лица по кои полицијата има распишано...

Технологијата ги покри сите терени на САД опен

Сите 17 терени на кои ќе се играат тениските мечеви на четвртиот гранслем-турнир годинава САД опен во Њујорк ќе имаат електронска сигнализација за аут...

За онлајн-купување без измама клучно е граѓаните да бидат информирани

Купувањето на Интернет или онлајн-шопингот денес станува секојдневие на сите луѓе во светот. Развојот на технологијата, компјутерите и неопходноста за користење и поседување паметен...

Графенот – материјал на 21 век, може да се произведува и...

Науката и технологијата за наноструктурите e широка и интердисциплинарна област на истражување и развојни активности, која е во рапиден пораст во светски рамки во...

Фејсбук и Гугл нѐ мамат, за да споделуваме повеќе информации на...

Фејсбук и Гугл се две од највлијателните компании во светот и имаат пристап до огромно количество на информации за корисниците. Технолошките гиганти сега повторно испровоцираа...

Модерната и застарената технологија здружени во досетливото спасување во Тајланд

Модерната, но и застарената технологија, помогнаа во пронаоѓањето на децата и нивниот фудбалски тренер во пештерата Там Луанг во Тајланд, а технолошките направи би...

Манчевски: Формирање на нова регионална академија за кибер безбедност

Формирање на нова регионална академија за кибер безбедност со седиште во Скопје, предложи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, за време на...

Футуристичка капсула ќе открива болести и ќе праќа сигнал до телефоните

Во познатиот научно-фантастичен филм „Фантастичното патување“ од 1966 година, подморницата со екипаж е смалена за да може да биде внесена во човечкиот организам и...