Ознака: Технологија

Дигитална двојничка на кралицата Елизабета ќе им се обрати на Британците

Додека вистинската кралица Елизабета ќе се обрати преку „Би-би-си“ и „Ај-ти-ви“, нејзината дигитална двојничка ќе ги сподели своите размислувања преку „Канал 4“. Бакингемската палата за...

Дроновите ја дестабилизираат светската политика

Со едноставните беспилотни летатала, конфликтите стануваат примамливи и евтини Автор: Џејсон Лајол Форин аферс Светот влезе во ера на војни со дронови. Во четири големи меѓудржавни војни...

Руски дипломати во Холандија протерани поради шпионажа на технологија

Хoландија нареди протерување на двајца руски дипломати осомничени за шпионирање на високотехнолошкиот сектор, објави државната разузнавачка агенција АИВД. Еден од дипломатите, вработен во руската агенција...

Девојче родено од ембрион замрзнат пред 27 години го собори рекордот...

Моли Гибсон е родена во октомври годинава, по 27 години од замрзнување на ембрионот. Ембрионот бил замрзнат во октомври 1992 година, па се до...

Кина ќе ја прошири програмата за господарење со временските услови

Кина ги објави своите планови за проширување на експерименталната програма за менување на временските услови на површина од над 5,5 милиони квадратни километри која...

Технологија

Новиот робот на „Дизни“ трепка и имитира движења на лицето Кога ќе се надмине фактот дека во моментов не е покриен со кожа, роботот на...

Вештачка интелигенција може да открие ковид-19 преку кашлицата?

Секоја кашлица денес лесно ги загрижува луѓето, во однос на тоа дали е ковид-19 или обично прочистување на грлото. Вештачка интелигенција, наводно, може да...

Технологија

Шведска забрани употреба на опрема од „Хуавеј“ и од ЗТЕ за 5Г Шведска им забрани на кинеските телекомуникациски компании „Хуавеј“ и ЗТЕ да учествуваат во...

Технологија

Апликации за подобар сон Апликациите што нудат помош за заспивање и за набљудување на сонот стануваат сè попопуларни, а со појавата на нови носливи уреди...

Летачкиот автомобил стана реалност

Јапонската компанија„ Скај драјв“ успешно го завршила пробното тестирање на својот летачки автомобил со луѓе во него, објавува Си-Ен-Ен. Демонстрацијата се одржа на 25 август...

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime OAD Episode 4 (https://animeplanet.cc/m/Lr6p/ep-4) at AnimePlanet anime planet sign up

Watch High School DxD Hero (Dub) Episode 11 at website https://funimationfree.com funimation heroes rising