15.8 C
Skopje
29.9.2021 - 4:30

Ознака: Технологија

Научниците се загрижени за иднината на технологијата

НАСКОРО НЀ ОЧЕКУВА НОВА РОТАЦИЈА НА МАГНЕТНИТЕ ПОЛОВИ Земјиното магнетно поле ја опкружува нашата планета како невидлив штит и го штити животот од штетното сончево...

Сагата на „Диди“ покажува дека кинеските технолошки гиганти не можат да...

Сагата на компанијата „Диди Глобал“, го зголеми ризикот за светските инвеститори кога станува збор за вложувањето во најголемите кинески технолошки фирми, додека Кина се...

Животниот век се зголемува на 150 години

Во новата студија, тим научници се обидоа да утврдат колку можеме да живееме што е можно поприродно, благодарение на некаква комбинација на поволно однесување, поволни...

Макрон и сонот за десетте технолошки гиганти

Францускиот претседател Емануел Макрон сака да го помогне создавањето на десет европски технолошки гиганти проценети на 100 милијарди евра, до 2030 година, пренесува „Политико“. -...

Пандемијата овозможи наплив на странски компании за надзор во Европа

Европските влади создадоа пракса за ангажирање на странски технолошки компании за надгледување на сопствениот народ, за што најчесто ги користат услугите на американски фирми...

Дали бесконтактната технологија при патување е ризик по приватноста?

Бесконтактното пријавување и фацијалното препознавање станаа дел од пандемискиот начин на патување, тврди Мари Еклс за „Политико“. Во пандемијата се воведува нова биометриска алатка за...

Нервен имплант им овозможува на слепите лица да ја „видат“ формата...

Тим истражувачи од медицинскиот колеџ „Бејлор“ во Хјустон, во американската сојузна држава Тексас, создале нервен имплант кој им овозможува на слепите лица да ја...

Дигитална двојничка на кралицата Елизабета ќе им се обрати на Британците

Додека вистинската кралица Елизабета ќе се обрати преку „Би-би-си“ и „Ај-ти-ви“, нејзината дигитална двојничка ќе ги сподели своите размислувања преку „Канал 4“. Бакингемската палата за...

Дроновите ја дестабилизираат светската политика

Со едноставните беспилотни летатала, конфликтите стануваат примамливи и евтини Автор: Џејсон Лајол Форин аферс Светот влезе во ера на војни со дронови. Во четири големи меѓудржавни војни...

Руски дипломати во Холандија протерани поради шпионажа на технологија

Хoландија нареди протерување на двајца руски дипломати осомничени за шпионирање на високотехнолошкиот сектор, објави државната разузнавачка агенција АИВД. Еден од дипломатите, вработен во руската агенција...