Ознака: техничка влада

Колку може една техничка влада да ѝ обезбеди нормално функционирање на...

Може ли навистина да се држи темпо на реформи, на проектиран и ветен напредок и просперитет на државата и на граѓаните од страна на...

Заведена земја

Можеби креаторите на концептот на техничката влада имале добра намера кога процениле оти во предизборието и најголемата опозициска партија треба да партиципира во власта...

Кој во клин, кој во плоча

Техничката влада има своја мисија да создаде амбиент за фер политички натпревар и изборно соочување во државата, како и зголемување на довербата во институциите...

Заев: Преодната влада да покаже одговорност во спроведување на фер избори

Сите членови на преодната влада да покажат одговорност во спроведувањето на фер и демократски избори, изјави досегашниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев,...

Македонија пак со техничка влада

Техничката влада почнува да функционира од моментот кога ќе биде изгласана во парламентот и истата таа ќе функционира до изборот на новата влада, која...

Именувани замениците-министри во техничката Влада

Собранието попладнево со 97 гласови „за“ и ниту еден „против“ ги изгласа замениците и дополнителните заменици-министри во техничката Влада. Славјанка Петровска за внатрешни работи, Санела...

Собранието ја избра техничката Влада со 101 глас „за“

Собранието со 101 глас „за“, без ниту еден „воздржан“ глас и „против“ ја избра новата техничка Влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни...

Пендаровски му го врачи мандатот на Спасовски

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, му го врачи мандатот на Оливер Спасовски, за формирање на техничка влада која треба да ги спроведе предвремените парламентарни...

Собранието ја констатира оставката на Заев, опозицијата ја дочека со аплауз

На денешната собраниска седница беше констатирана оставката на премиерот Зоран Заев која ја соопшти собранискиот спикер Талат Џафери. Беше константирана оставката и на пратеничката...

Трите најголеми предизвици за техничката влада

Освен подготовките за изборниот процес закажан за 12 април, како примарна задача пред техничката влада, која се очекува да биде избрана денеска, се наметнува...