17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 7:38

Ознака: Техеран

Меѓународната петорка крои нов договор за Иран?

Новиот договор предвидува финансиска помош за Иран, а за возврат Техеран да ги ограничи производството на балистички ракети и своето мешање во земјите од...

Европа се обидува да го спаси иранскиот договор

И покрај предупредувањата на европските сојузници, Трамп порача дека се повлекува од договорот и дека повторно воведува санкции против Техеран. Одлуката на Вашингтон беше...