24.8 C
Skopje
4.8.2021 - 11:36

Ознака: Техеран

Цената на нафтата се зголеми, САД подготвени со резервен план

Цената на нафтата на светските берзи се зголеми за 10 отсто, при што американскиот претседател Доналд Трамп нареди отворање на нафтените резерви со цел...

Иранскиот танкер наместо кон Турција, се најде во водите западно од...

Иранскиот танкер кој се наоѓа во центарот на конфликтот меѓу Вашингтон и Техеран веќе не е на пат кон Турција, покажуваат најновите податоци на...

Иран се закани дека може да собори уште американски дронови

Командантот на иранската морнарица, Хосеин Хазади, се закани на САД дека Техеран е способен да уништи и други американски шпионски беспилотни летала, исто како...

Поранешниот градоначалник на Техеран призна дека ја убил својата сопруга

Полицијата денеска го уапси поранешниот градоначалник на Техеран, Мохамед Али Наџафи, по признавањето дека убил една од своите сопруги со пиштол во нивниот дом,...

Американски бомбардери Б-52 слетаа во Персискиот Залив поради тензиите со Иран

Американските бомбардери Б-52, кои Белата куќа ги испрати во Персискиот Залив поради наводни закани од Иран, пристигнаа во американската воена база во Катар, објавија...

Адвокатка за човекови права осудена на 38 години затвор и 148...

Истакнатата иранска адвокатка за човекови права Насрин Сотоудех, која ги бранела уапсените жени кои протестирале поради иранските закони за носење шамија, е осудена во...

Иран ќе испрати воени бродови во Атлантикот

Техеран се подготвува во март да распореди воени бродови во Атлантски Океан, во рамките на петмесечната мисија, чија цел е спротивставување на присуството на...

Најмалку 15 жртви во авионска несреќа во Иран

Товарен авион се урна вчера во близината на иранскиот главен град, Техеран, при што настрадаа 15 лица. Авионот „боинг 707“ излетал од пистата и...

Берлин: Европа нема да подлегне на притисокот од Вашингтон за Иран

Германија и нејзините европски сојузници нема да подлегнат на притисокот на САД за приклучување кон новите американски санкции кон Техеран, порача германскиот министер за...

Трамп: Кој тргува со Иран, нема да тргува со САД

По воведувањето на новата рунда американски економски санкции за Техеран, Европската Унија порача дека ќе ги заштити европските компании во Иран Иранскиот претседател Хасан Рухани...