Ознака: Техеран

Меридијани

Вашингтон - Земјотрес со јачина од 5,7 степени вчера беше регистриран во близината на Солт Лејк Сити во сојузната држава Јута, соопшти Геолошкиот институт...

Меридијани

Бангког - Најмалку 20 лица се ранети во бомбашки напад врз главната владина канцеларија на југот на Тајланд. Нападот е извршен додека локални функционери...

Mеридијани

Техеран - Иран ослободи околу 70.000 затвореници поради епидемијата на коронавирус во земјата. Властите нагласија дека ќе продолжат со ослободување на затворениците сѐ до...

Хакерски напад на САД стои зад уривањето на авионот во Техеран

Филип Џиралди објаснува дека иранскиот ракетен оператор доживеал екстремни „пречки“, а транспондерот на украинскиот авион бил исклучен пред да бидат истрелани ракетите што го...

Иран го оплакува генералот Сулејмани со повик за одмазда

Ќерката на иранскиот генерал Касим Сулејмани, кој беше убиен во воздушниот напад на САД во Багдад, се закани со напад врз американските воени сили...

Сите основни училишта во Техеран затворени поради загадениот воздух

Поради високото ниво на загадување на воздухот во Техеран, иранската Влада донесе одлука да ги затвори сите основни училишта во престолнината, каде живеат 10...

Цената на нафтата се зголеми, САД подготвени со резервен план

Цената на нафтата на светските берзи се зголеми за 10 отсто, при што американскиот претседател Доналд Трамп нареди отворање на нафтените резерви со цел...

Иранскиот танкер наместо кон Турција, се најде во водите западно од...

Иранскиот танкер кој се наоѓа во центарот на конфликтот меѓу Вашингтон и Техеран веќе не е на пат кон Турција, покажуваат најновите податоци на...

Иран се закани дека може да собори уште американски дронови

Командантот на иранската морнарица, Хосеин Хазади, се закани на САД дека Техеран е способен да уништи и други американски шпионски беспилотни летала, исто како...

Поранешниот градоначалник на Техеран призна дека ја убил својата сопруга

Полицијата денеска го уапси поранешниот градоначалник на Техеран, Мохамед Али Наџафи, по признавањето дека убил една од своите сопруги со пиштол во нивниот дом,...