1 C
Skopje
16.1.2019 - 11:45

Ознака: Тетово

Поголем дел од Тетово без вода за пиење

Дефект на примарна водоводна мрежа односно една од главните цевки во Тетово е причина да нема вода во поголем дел од градот. Јавното комунално...

Споменикот на револуцијата во Тетово бојадисан по неодамнешното вандализирање

Музејот на тетовски крај изврши санација на Споменикот на револуција кој редовно се вандализира со испишување непристојни пароли и недолични графити. Беше извршено чистење,...

Граѓаните одлучни против отворањето на казино во Мала Речица

Граѓанското движење „Против коцкање“ од Тетово на прес-конференција соопшти дека објектот за обложување во Мала Речица веќе интензивно се подготвува за отворање, и покрај одлуката...

Наместо завршна приредба – филм за песната „Благуњо дејче Пожаранче“

Наставничката Даниела и нејзините 32 ученици, дел од родителите и неколкумина надворешни соработници, филмот насловен „Еден дн на мицајте трмќе у амзо време“, што...

Собраќајка во Тетово, шест лица повредени

Шест повредени лица и материјална штета од околу 200 илјади денари се последиците од сообраќајната несреќа во која учествувале четири возила што се случила...

Тетовските ученици повеќе заинтересирани за стручни училишта

Во тетовските средни училишта има повеќе интерес за стручното образование отколку за гимназија, велат од општинскиот сектор за јавни дејности. Се смета дека сликата...

Тешка сообраќајна несреќа во тетовско, повредени две лица

Тешка сообраќајна несреќа се случила вчера во село Орашје, тетовско. Од МВР информираат дека вчера околу 12.40 часот било пријавено дека пред влезот во село...

Најавена нова инвестиција од 7 милиони евра

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска ја посетија Технолошко-индустриската развојна зона Тетово....

Тетовци може да погледнат 27 филмови на “Воч аут” фестивалот

Од вторник 19 јуни до петок 22 јуни во Тетово ќе се прикажуваат 27 интернационални и домашни кратки филмови во рамки на седмото...

Почина проф. д-р Вулнет Палоши од Тетово

Истакнатиот професорД-р Вулнет Палоши од Тетово почина во понеделникот 18 јуни по тешко боледување, информираше неговото семејство. Палоши е роден 1950 година во Тетово,...