2.8 C
Skopje
26.10.2021 - 3:29

Ознака: Тетово

Син го зел телото на починатата мајка од ковид-болницата во Тетово...

Во тетовската полиција било пријавено дека ноќеска од Клиничката болница во Тетово едно лице дошло и без одобрение го зело телото на својата мајка...

Алијанса за Албанците: Задоцнетите оставки, обид за да се избегне одговорноста

Според Алијанса за Албанците, тие коишто пред само 24 часа рекоа дека е време за предизвици, а не за оставки, по објавувањето на првите...

Венко Филипче понуди оставка поради пожарот во Тетово

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска како што соопшти, во пишана форма ја понудил оставката до премиерот и владиниот кабинет. - Никогаш не бегав од...

Економскиот директор на тетовската болница се повлече од функцијата

Економскиот директор на болницата во Тетово, Артан Етеми, на социјалните мрежи огласи дека поради морални причини и последиците од пожарот се повлекува од функцијата....

ОЈО ќе ги истражува јавните набавки за изградба на модуларните болници

Трагичниот настан што се случи во Тетово иницираше Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција согласно своите надлежности да отвори предмет...

МЗ: Целокупната документација за ковид-центрите е подготвена за увид

Министерството за здравство ја поздравува постапката на Основното јавно обвинителството кое ја води истрагата за избувнувањето на пожарот во мобилниот ковид-центар во склоп на...

Хелсиншки комитет: Трагедијата во Тетово оправдано ја зголемува недовербата во институцииите

Хелсиншкиот комитет за човекови права изразува сочувство до семејствата на жртвите и инсистира на објективно и навремено расветлување на големата трагедија во тетовската модуларна...

Експерти од германската Федерална криминалистика ќе го истражуваат пожарот во Тетово

Германија, како земја сојузник во НАТО утрово ја потврдила својата поддршка во однос на истрагата за пожарот кој ја зафати модуларната ковид болница во...

Во пожарот во тетовската ковид-болница загинале и роднини на пациенти

Во пожарот во ковид-болницата во Тетово загинале и роднини на двајца пациенти, односно сопруга на пациент и ќерка на пациентка кои не биле хоспитализирани. Од...

Mоже да се утврдува дали ковид-пациентите имале придружба само по налог...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат не почнал постапка за утврдување дали пациентите кои се лекувале во ковид- центарот во Тетово имале придружба оти, како...