13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 22:12

Ознака: Тетово

Во Тетовско Денот на полицијата одбележан со оддавање почит на загинати...

Во рамки на одбележувањето на Денот на македонската полиција 7 мај денес делегации на институции, политички партии, здруженија, како и семејствата и пријателите ги...

Протест против отворање казино во Тетово

Неколку стотина жители на Тетово протестираа против отворање ново казино на булеварот Илинденска. Протестот беше одржан пред приватен објект на булеварот во близина на двата тетовски...

Складираниот отпад повторно ги задушува тетовци

Непријатна миризба од отпадот што се складира во дворот на новата претоварна станица на тетовското комунално претпријатие повторно им го отежнува секојдневното живеење на...

Голем број пократки улици во Тетово со години стојат руинирани

Големи дупки, фрлени отпадоци, кал кога е дождливо и слично е состојбата во која се наоѓаат поголем број улици кои се помали по должина....

На Тетово му треба повеќе зеленило

Активистите од неколку невладини организации од Тетово со симболичен пикник на градскиот плоштад од локалната самоуправа побараа да го зголеми зеленилото во градот. Тие...

На Тетово му треба повеќе зеленило

Активистите од неколку невладини организации од Тетово со симболичен пикник на градскиот плоштад од локалната самоуправа побараа да го зголеми зеленилото во градот. Тие...

Во Тетово утре Ден без автомобили

Општина Тетово соопшти дека утре ќе спроведе неколку активности со цел да одбележи „Денот на планета Земја“. Целта на одбележувањето на „Денот на Планетата...

За полесно движење се бара јавен превоз во Тетово

Неколку десетина активисти на невладини организации од Тетово со перформанси и протестен марш го изразија незадоволството од тоа што во градот не функционира јавниот...

Почина Виктор Трајковски, роден тетовец, академик во Шведска

На 77-годишна возраст вчера почина професор доктор Виктор Трајковски, роден тетовец, кој со децении живеел и работел во Шведска. Виктор Трајковски во 1964 година на...

Отежнато водоснабдување поради честите дефекти на мрежата во Тетово

Големите количини вода од природните извори кои се карактеристични за пролетниот период кои потоа стигаат во тетовската водоводна мрежа се причина за чести дефекти...