Ознака: Тетово

Битолчанка е „највештата жена“ во Македонија

Наташа Гулабоска – Ѓорѓиева од Битола ја понесе титулата „Вешта жена на Македонија“ за 2018 година на одржаната манифестација во тетовски Лешок. Нејзината маса...

Манифестацијата „Денови на Иљо“ од денес започна да се одржува во...

Започна одржувањето настани во рамки на традиционалната меѓународна манифестација „Денови на Иљо 2018-та“ во организација на Здружението за култура и уметност Иљо Антески Смок. Свеченото...

„Еко-герила“: Тетово попусто го слави Денот на Европа

Еколошкото здружение „Еко-герила“ од Тетово на прес-конференција истакна повеќе забелешки за работата на општината и на градоначалничката Теута Арифи, истакнувајќи дека со тоа градот...

Тетово од утре домаќин на Гимназијадата

Тетово за првпат ќе биде домаќин на Гимназијада, најголемиот спортски настан за средношколците во Македонија. Единаесеттата по ред Гимназијада свечено ќе биде в петок,...

Еко Герила: Тетово попусто слави Ден на Европа, градот не е...

Еколошкото здружение Еко Герила од Тетово на прес конференција истакна повеќе забелешки за работата на општината и градоначалничката, потенцирајќи дека со тоа градот е...

Во Тетовско Денот на полицијата одбележан со оддавање почит на загинати...

Во рамки на одбележувањето на Денот на македонската полиција 7 мај денес делегации на институции, политички партии, здруженија, како и семејствата и пријателите ги...

Протест против отворање казино во Тетово

Неколку стотина жители на Тетово протестираа против отворање ново казино на булеварот Илинденска. Протестот беше одржан пред приватен објект на булеварот во близина на двата тетовски...

Складираниот отпад повторно ги задушува тетовци

Непријатна миризба од отпадот што се складира во дворот на новата претоварна станица на тетовското комунално претпријатие повторно им го отежнува секојдневното живеење на...

Голем број пократки улици во Тетово со години стојат руинирани

Големи дупки, фрлени отпадоци, кал кога е дождливо и слично е состојбата во која се наоѓаат поголем број улици кои се помали по должина....

На Тетово му треба повеќе зеленило

Активистите од неколку невладини организации од Тетово со симболичен пикник на градскиот плоштад од локалната самоуправа побараа да го зголеми зеленилото во градот. Тие...