15.1 C
Skopje
22.4.2019 - 22:31

Ознака: Тетово

Само мал дел наследен имот во Полошко им припаѓа на жените

Истражување на тетовска невладина организација покажува дека само 13 отсто од испитаните триста жени во полошкиот регион имаат наследено имот, додека другите се откажале...

Промоција на книгата „Едно“ од Гоце Симоноски во Тетово

Книгата „Едно: Разоткривање на мистериите во природата и музиката“ од Гоце Симоноски, ќе биде промовирана утре, во внатрешниот простор на барот „Квинс“ во Тетово, со...

Само мал дел од наследниот имот во полошко им припаѓа на...

Според истражувањето на тетовска невладина организација само 13 отсто од испитаните триста жени во полошкиот регион имаат наследено имот, додека останатите се откажале поради...

Битолчанка е „највештата жена“ во Македонија

Наташа Гулабоска – Ѓорѓиева од Битола ја понесе титулата „Вешта жена на Македонија“ за 2018 година на одржаната манифестација во тетовски Лешок. Нејзината маса...

Манифестацијата „Денови на Иљо“ од денес започна да се одржува во...

Започна одржувањето настани во рамки на традиционалната меѓународна манифестација „Денови на Иљо 2018-та“ во организација на Здружението за култура и уметност Иљо Антески Смок. Свеченото...

„Еко-герила“: Тетово попусто го слави Денот на Европа

Еколошкото здружение „Еко-герила“ од Тетово на прес-конференција истакна повеќе забелешки за работата на општината и на градоначалничката Теута Арифи, истакнувајќи дека со тоа градот...

Тетово од утре домаќин на Гимназијадата

Тетово за првпат ќе биде домаќин на Гимназијада, најголемиот спортски настан за средношколците во Македонија. Единаесеттата по ред Гимназијада свечено ќе биде в петок,...

Еко Герила: Тетово попусто слави Ден на Европа, градот не е...

Еколошкото здружение Еко Герила од Тетово на прес конференција истакна повеќе забелешки за работата на општината и градоначалничката, потенцирајќи дека со тоа градот е...

Во Тетовско Денот на полицијата одбележан со оддавање почит на загинати...

Во рамки на одбележувањето на Денот на македонската полиција 7 мај денес делегации на институции, политички партии, здруженија, како и семејствата и пријателите ги...

Протест против отворање казино во Тетово

Неколку стотина жители на Тетово протестираа против отворање ново казино на булеварот Илинденска. Протестот беше одржан пред приватен објект на булеварот во близина на двата тетовски...