4.2 C
Skopje
30.11.2020 - 0:39

Ознака: тест

Одобрен првиот домашен тест за ковид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД издаде итно одобрување за употреба на првиот брз тест на ковид-19 за домашна употреба. Тестот на компанијата...

Задолжителна самоизолација од закажувањето тест за ковид-19

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се до добивање на резултатот. Доколку...

Филипче најави тест за ковид-19 кој дава резултати за 40 минути

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска на новинарско прашање истакна дека и на Клиниката за пулмологија и алергологија ќе се воведе тест, кој за...

По деветтиот ден, позитивен пациент на ковид-19 не може да ја...

ЗOШТО УКИНУВАЊЕ НА КОНТРОЛНИОТ ТЕСТ ПО ИЗОЛАЦИЈА? Од пред неколку дена, во согласност со новиот протокол усвоен од Комисијата за заразни болести, пациентите нема да...

ВАДА ќе лансира револуционерен допинг-тест

Светската агенција за борба против допинг (ВАДА) објави развој на револуционерна постапка за тестирање крв. Со новиот тест, само неколку капки крв ќе бидат...

Српски државјанин без тест за ковид-19 илегално влегол во земјава

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Д.(26) од Србија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време...

Најтешкото прашање на возачкиот тест

Погрешниот одговор во сообраќајот може да биде фатален во овој случај. Повеќето би се согласиле дека ова е најтешкото прашање на возачкиот испит што...

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна...

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Тестот е со цел...

Предложен задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и Црна...

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез во нашата земја за...

Полицаец пропуштил патничка на Табановце без да ѝ побара тест од...

Против 28-годишен полициски службеник од Куманово поднесена е кривична пријава поради злоупотреба на службената положба и овластувањето. Вработениот како полицаец во Полициската станица за граничен...