Ознака: тестови

Брзите тестови во Словенија веќе не се бесплатни за сите

Во Словенија од денеска се наплатуваат брзите антигени тестови за коронавирус кои досега беа бесплатни,  со цел владата да стимулира побрза вакцинација на населението...

Да се бараат потврди за антитела или негативни брзи антигенски тестови

Сѐ уште не се објавува апсолутната бројка или, пак, барем изразена во проценти, колку од новозаразените лица претходно биле вакцинирани или прележале ковид-19. Втората спомената категорија...

Македонија ќе преговара со соседните земји за взаемно признавање на ковид-тестовите

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека следуваат преговори со сите соседни земји за взаемно признавање на ковид-тестовите. - Ќе бараме од нашите соседи, и...

Увоз на вирусот преку лажни тестови

Медицинарите предупредуваат дека од странство во Македонија би можеле да пристигнат и другите соеви на вирусот, особено оној од Африка. Поради ваквите опасности, наскоро...

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ Македонија, заедно со генетската...

Аптеките во Србија почнаа да продаваат тестови за коронавирус

Во аптеките во Белград од денеска почнаа да се продаваат домашни тестови за коронавирус. Директорката на „Апотека“ од Белград, Јасминка Бјелетиќ, за порталот „Б92.нет“ изјави...

Американски научници беа позитивни на тестовите, но не поради вирусот

Научниците кои работат со безопасен генетски материјал откриле дека нивното истражување може да ги контаминирало тестовите за коронавирус Во средината на јуни, Тимоти Ваниер, генетичар...

МЗ: Лабораториите работат со зголемен капацитет и со доволен број тестови

Министерството за здравство информира дека сите државни лаборатории располагаат со доволен број на тестови за ковид-19, а значително се зголемени и капацитетите на државните...

Во приватните лаборатории да се прават тестови преку Фондот

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да можат да се тестираат за ковид-19 во приватните лаборатории, а на сметка на Фондот за...

Кинески град за пет дена ќе ја тестира деветмилионската популација

Кина од денеска спроведува масовна кампања за тестирање на коронавирус во градот Чингдао, каде живеат девет милиони жители. Кинескиот град тестирањето планира да го заврши...