Ознака: тестирање

Имаме доволно капацитети за ковид-пациентите, но да се удвои можноста за...

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја разгледа актуелната епидемиолошка состојба во земјата и констатирано е дека има зголемување на бројот на нови...

Ќе се тестира по случаен избор за да се утврди колективниот...

Претседателот на Комисијата за заразни болести Александар Петличковски најави дека од понеделник ќе почне скрининг-тестирање по случаен избор, кое треба да покаже дали и...

Примероци од пет пациенти ќе се секвенционираат за подвидот на омикрон

Примероци од пет пациенти тестирани за ковид-19 со наменски тестови кои ги користи Институтот за јавно здравје се селектирани за секвенционирање, кое почнува во...

Северна Кореја одново тестираше моќна ракета со најдолг дострел од 2017...

Северна Кореја истрела проектили во морето од нејзиниот источен брег, соопшти денеска штабот на здружените сили на Јужна Кореја. Доколку извештајот биде потврден, ова би...

Ирска го укина тестирањето за вакцинираните патници

Ирска повеќе нема да бара од вакцинираните патници кои доаѓаат во земјата да покажат негативен тест за Ковид-19, изјави во средата премиерот Мајкл Мартин. Владиниот...

Путин: Успешно тестирањето на хиперсоничните проектили „Циркон“

Рускиот претседател Владимир Путин извести за успешно тестирање на хиперсоничните ракети „Циркон“, за кои Москва тврди дека припаѓаат на типот „невидливо“ оружје. - Вечерва, во...

Путин сака да учествува во тестирање на вакцина што се прима...

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека сака да учествува во тестирањето на назална вакцина против коронавирусот, која ја развива рускиот истражувачки центар „Гамалеја“. - Можам...

Грција ја проширува обврската за тестирање на целиот туристички сектор

Грција соопшти дека сите вработени во рестораните и туристичкиот сектор низ целата земја мора да бидат подложени на редовни тестови за ковид-19, со што...

Дали вакцината делува, имам ли доволно антитела по имунизацијата?

Прашање кое се актуелизира со вакцинацијата Сега кога десетици милиони Американци се вакцинирани против ковид-19, многумина се прашуваат - дали имам доволно антинела кои ќе...

Бесплатно и доверливо тестирање и советување за ХИВ во Скопје

ХИВ, ХЕРА и „Заедно посилни“ ќе обезбедат бесплатно и доверливо тестирање и советување за ХИВ со брзи тестови, од денеска до 7 јуни, во...