21.3 C
Skopje
21.9.2019 - 18:01

Ознака: Терористи

Не можете да ги нарекувате терористи луѓето со различни гледишта

Властите на Сан Франциско сакаат да ги дефинираат како терористи сите што не се согласуваат со нив во однос на контролата на оружјето Џим Герахти Живееме...

САД бомбардираа остров кој служи како скривалиште на ИД

Остров во Ирак на кој прибежиште нашле терористи на Исламска држава, беше уништен вчеравечер со речиси 36 тона бомби исфрлени од американските и сојузничките...

ЕУ со антитерористички регистар ќе го олеснува носењето обвиненија против милитанти

Против осомничените милитанти и луѓето кои се враќаат во своите земји по учеството во борбите на страна на Исламска држава во Сирија и Ирак,...

Во Сирија одбиен напад на терористи, 40 мртви

Сириските трупи го одбија нападот во северната провинција Хама во Сирија, елиминирале повеќе од 40 припадници на групата Ал Нусра фронт и уништиле неколку...

Екзекутирани 37 Саудијци обвинети за тероризам

Триесет и седум Саудијци беа егзекутирани во Саудиска Арабија, откако беа осудени за тероризам, објави саудиското министерство за внатрешни работи. Егзекуциите биле извршени во пет...

Медиумите ретко ги означуваат белите екстремисти како терористи

Насилните исламистички екстремисти имаат трипати поголеми шанси да бидат означени како терористи во споредба со екстремно десничарските напаѓачи, покажуваат резултатите од опсежното истражување на...

Турските сили во Сирија неутрализирале најмалку 3.000 терористи од ИД

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека турските сили во Сирија елиминирале најмалку 3.000 припадници на терористичката група „Исламска држава“. -Како единствена војска која директно,...

Ние и терористите

Стравот во кој живеат македонските граѓани е најмалку поврзан со глобалниот тероризам, ами многу повеќе со неспособноста на државата да се справи дури и...

Краците на терористите од ИД пружени и кон Македонија

Колку Македонија е безбедна од заканите на Исламската држава (ИД) и дали краците на оваа терористичка организација и натаму се присутни во земјата во...

Белгија ослободи 182 лица осудени за тероризам

Вкупно 182 лица осудени во Белгија за тероризам биле ослободени, рече министерот за правда Кун Генс, цитиран во локалните медиуми. Во таа цифра се...