Ознака: Терористи

Во Сирија одбиен напад на терористи, 40 мртви

Сириските трупи го одбија нападот во северната провинција Хама во Сирија, елиминирале повеќе од 40 припадници на групата Ал Нусра фронт и уништиле неколку...

Екзекутирани 37 Саудијци обвинети за тероризам

Триесет и седум Саудијци беа егзекутирани во Саудиска Арабија, откако беа осудени за тероризам, објави саудиското министерство за внатрешни работи. Егзекуциите биле извршени во пет...

Медиумите ретко ги означуваат белите екстремисти како терористи

Насилните исламистички екстремисти имаат трипати поголеми шанси да бидат означени како терористи во споредба со екстремно десничарските напаѓачи, покажуваат резултатите од опсежното истражување на...

Турските сили во Сирија неутрализирале најмалку 3.000 терористи од ИД

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека турските сили во Сирија елиминирале најмалку 3.000 припадници на терористичката група „Исламска држава“. -Како единствена војска која директно,...

Ние и терористите

Стравот во кој живеат македонските граѓани е најмалку поврзан со глобалниот тероризам, ами многу повеќе со неспособноста на државата да се справи дури и...

Краците на терористите од ИД пружени и кон Македонија

Колку Македонија е безбедна од заканите на Исламската држава (ИД) и дали краците на оваа терористичка организација и натаму се присутни во земјата во...

Белгија ослободи 182 лица осудени за тероризам

Вкупно 182 лица осудени во Белгија за тероризам биле ослободени, рече министерот за правда Кун Генс, цитиран во локалните медиуми. Во таа цифра се...

Спречен терористички напад во Мелбурн

Австралиската полиција уапси тројца мажи за кои постои сомнеж дека подготвувале терористички напад во Мелбурн, јавија локалните медиуми. Апсењата се случуваат една недела откако маж...

Израелски воени авиони нападнаа позиции на терористи во Газа

Израелски воени авиони нападнаа позиции на терористи во Газа, информира израелското Министерство за одбрана. Претходно израелски медиуми јавија дека Палестинци отвориле оган со минофрлачи од...

Лавров: Сирија има право да ги истера „терористите“ од Идлиб

Рускиот минисер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека сириската влада го има секое право да ги истера „терористите“ од енклавата Идлиб, што...