Ознака: терористички напад

Педесет луѓе се водат како исчезнати во нападот во хотелски комплекс...

Педесет луѓе се уште се водат како исчезнати во хотелскиот комплекс во Најроби по вчерашниот напад, соопшти Црвениот крст. Тоа беше објавено неколку часови откако...

Најмалку 15 жртви при нападот врз хотелскиот комплекс во Најроби

Најмалку 15 луѓе загинаа во вчерашниот терористички напад врз луксузниот хотелски комплекс во главниот град на Кенија, Најроби, а меѓу жртвите се и еден...

Најмалку седум загинати во терористичкиот напад во Најроби

Според најновите полициски информации од Кенија, во денешниот терористички напад врз луксузниот хотел и комплекс има најмалку седум жртви. Нападот го извршија припадници на...

Конте ја потврди смртта на новинарот Мегалици кој настрада во нападот...

Премиерот на Италија, Џузепе Конте вечерва потврди дека младиот новинар Антониo Мегалици им подлегнал на повредите здобиени во нападот на божиќниот пазар во Стразбур. –...

Во Шведска уапсено едно лице кое подготвувало терористички напад

Шведската безбедносна полиција (САПО) денеска соопши дека уапсила едно лице под сомнение дека подготвувало или поттикнувало терористички напад. Приведениот, чиј идентитет не се соопштува, поседувал...

Напаѓачот од Стразбур бил радикализиран во европските затвори

Напаѓачот што го изврши терористичкиот напад во близина на божиќниот базар во Стразбур бил криминалец кој им бил познат на службите за национална безбедност....

Најмалку тројца загинати во терористички напад во Иран

Најмалку три лица загинаа при напад со автомобил-бомба врз полициска станица во градот Чабахар, југоисточен Иран. Иранската државна телевизија инцидентот го окарактеризира како терористички напад.  

Можно е експлозијата на колеџот на Крим да е терористички напад...

Руските власти соопштија дека е можно експлозијата што се случи денеска на колеџ на Крим да е теористички напад, јавија државните медиуми. Најмалку десет лица...

Во Босна покренато обвинение против двајца радикални екстремисти

Босанското обвинителство денеска покрена обвиненија против двајца радикални екстремисти за заговор за терористички напад врз полиција. Канцеларијата на главниот обвинител соопшти дека Максим Бозиќ (28),...

Белгиските власти спречиле терористички напад во Франција

Белгиските власти во текот на изминатиов викенд спречиле нов терористички напад во Франција, при полициска операција спроведена во источните предградија на Брисел. Како што објавија...