Ознака: терористички напад

Осумнаесет години од терористичкиот напад на кулите-близначки

Во САД денеска се одбележуваат 18 години од терористичкиот напад извршен на 11 септември 2001 година во Њујорк и Вашингтон, кога загинаа речиси 3.000...

Изгасен форумот на кој терористите од Тексас и Австралија ги најавија...

Масовниот убиец од Ел Пасо во Тексас своите убиства ги најави во манифест, кој го објави на екстремно десничарскиот форум на интернет „8чан“, само...

Силни индиции дека убиецот на четири лица во Утрехт имал терористички...

Холандските обвинители денеска соопштија дека имаат силни индиции оти човекот обвинет за убиство на четворица патници во трамвај во централниот град Утрехт во март имал терористички...

Руските специјалци ликвидираа милитант кој планирал терористички напад

Антитерористичката акција во рускиот град Саратов заврши со убиство на еден од милитантите за кој имало сомненија дека е поврзан со Исламската држава. Федералната служба...

Спречен терористички напад во Пловдив

За првпат, пред два дена, бил спречен терористички акт во Бугарија, јавуваат бугарските медиуми. Радикален 16-годишен тинејџер од Пловдив бил притворен во заедничка операција помеѓу...

Откако го избегна терористичкиот напад во Сомалија, Дачиќ принудно слета во...

Српскиот министер за надворешни работи Дачиќ бил во Сомалија за време на терористичкиот напад Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија,...

Екстремистичките идеологии царуваат во кибер-ризницата на искривените сфаќања

Откако напаѓач минатата недела пукаше во синагога во Повеј, во близина на Сан Диего, САД тој усмрти една личност и повреди тројца, а нападот...

Властите на Шри Ланка биле предупредени и можеле да го спречат...

Премиерот на Шри Ланка, Ранил Викремесинге, денеска одржа прес-конференција на која зборуваше за нови детали во врска со терористичките напади на Велигден во кои...

Во САД уапсен Албанец кој планирал терористички напади

Албанецот Фабијан Аламети, кој планирал да се приклучи на џихадистичката грuпа Исламска држава (ИД) и да изврши терористички напади во САД, е уапсен во...

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на...